Zamknij

Coraz więcej burz nad Polską. Alerty IMGW już dla 11 województw

07.06.2020 19:37
Burze
fot. Shutterstock

Większość kraju znajduje się obecnie w strefie burz oraz burz z gradem. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega – zagrożenia burzowo-gradowe dotyczą już 11 województw. Do godzin porannych najgroźniej będzie na Mazurach, na Kielecczyźnie, Małopolsce i Podkarpaciu – IMGW wydał dla tych rejonów alerty drugiego II stopnia.

IMGW ostrzega przed burzami z gradem. Wydane dziś rano alerty zostały rozszerzone już na 11 województw. Po południu sytuacja meteorologiczna skomplikowała się jeszcze bardziej – Instytut wydał już ostrzeżenia wyższego, drugiego poziomu.

Z mapy zagrożeń IMGW wynika, że w strefie burz z gradem jest cała Polska Wschodnia, od Mazur z Podlasiem po Podkarpacie. Żywioł nie oszczędza Mazowsza, woj. świętokrzyskiego, znacznej części Podkarpacia i Małopolski.

Gdzie jest burza? Zagrożenie nad jeziorami i na południu

Dla wschodniej części warmińsko-mazurskiego, całego woj. świętokrzyskiego, północy Małopolski i zachodniej części Podkarpacia obowiązują alerty II stopnia dotyczące burz z gradem.

Zobacz także

Ostrzeżenia pierwszego stopnia wydano dla woj. podlaskiego, mazowieckiego, lubelskiego, łódzkiego, śląskiego, opolskiego i części dolnośląskiego.

Przy zagrożeniu II stopnia „przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Zalecana jest duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Dla wspomnianych województw prognozuje się też intensywne opady deszczu – może spaść nawet do 40 mm wody.

Najgroźniejsze burze superkomórkowe występują w tej chwili w pasie między Sieradzem a Garwolinem i przemieszczają się na północ. Liczne burze występują również w woj. świętokrzyskim, małopolskim, opolskim i lubelskim. Ponownie obserwowaliśmy na obrazie radarowym sygnaturę TBSS (Three-Body Scattered Spike) w przypadku burzy przechodzącej przez Radom, co świadczy o obecności gradu

- przekazali po południu Polscy Łowcy Burz, znawcy tematyki pogodowej.

RadioZET.pl/IMGW/Polscy Łowcy Burz