Zamknij

Ostrzeżenia meteo dla 6 województw. Marznące opady i gołoledź

PAP
04.02.2022 08:41

IMGW wydało ostrzeżenia meteorologiczne przed marznącymi opadami deszczu. Alerty pogodowe obowiązują w sześciu województwach. Maksymalna temperatura w piątek wyniesie 4 stopnie Celsjusza.

Alerty IMGW
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/East News

IMGW, czyli Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, ostrzegł przed marznącymi opadami deszczu lub mżawki powodującymi gołoledź. Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed marznącymi opadami wydano dla województw: podlaskiego, mazowieckiego, lubelskiego, podkarpackiego, a także w północno-wschodniej części województwa warmińsko-mazurskiego i południowej części województwa małopolskiego.

Na obszarze objętym ostrzeżeniami IMGW prognozuje opady deszczu lub mżawki, a także opady marznącego deszczu, śniegu i deszczu ze śniegiem. Opady te będą powodowały gołoledź. Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne i zagrożenie dla zdrowia oraz życia.

Pogoda na piątek 4 lutego. Prognoza IMGW

IMGW przewiduje, że w piątek rano na wschodzie kraju spadnie deszcz ze śniegiem. Należy się też spodziewać opadów marznącego deszczu, który będzie powodował gołoledź. - W wielu miejscach silne zamglenia i mgły, które będą ograniczały widoczność do 200 metrów - przekazała PAP synoptyk IMGW Anna Woźniak.

Po południu IMGW przewiduje wiatr południowo-zachodni, "wzmagający się do umiarkowanego i dość silnego". - Wieczorem strefa przelotnych opadów deszczu i deszczu ze śniegiem będzie się przemieszczać z północnego zachodu do centrum kraju - powiedziała synoptyk. Ponadto na wschodzie wystąpią opady deszczu oraz mżawki, których konsekwencją będzie gołoledź.

Jak wskazała synoptyk IMGW, w ciągu dnia temperatura maksymalna wyniesie 0 stopni Celsjusza na wschodzie i 4 stopnie na północnym zachodzie oraz w centrum.

- Prognozowana temperatura minimalna w nocy wyniesie -1 stopień na południowym wschodzie, 1 stopień w centrum, 2 stopnie na zachodzie - stwierdziła Anna Woźniak. - Wiatr umiarkowany, dość silny południowo-zachodni i zachodni. W porywach na Wybrzeżu i południowym zachodzie do 70 km/h - dodała. Na pozostałym obszarze kraju porywy wiatru sięgną 65 km/h.

RadioZET.pl/PAP - Marcin Chomiuk, Paweł Auguff