IMGW ostrzega przed burzami z gradem. Zagrożonych 6 województw

07.08.2019 10:25
Burze z gradem
fot. Shutterstock

Według prognoz IMGW w drugiej części dnia, na Śląsku, Podkarpaciu, w Małopolsce, Ziemi Świętokrzyskiej, Lubelszczyźnie i Mazowszu możliwe burze i grad. „Uważajcie!” – ostrzega w środę Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w środę ostrzeżenia drugiego stopnia przed burzami z gradem dla sześciu województw: podkarpackiego, małopolskiego (w całości), świętokrzyskiego, lubelskiego (bez północnych części), a także południowych części woj. śląskiego i mazowieckiego. Prognozowane jest tam wystąpienie burz z opadami deszczu, miejscami od 30 do 40 mm oraz z porywami wiatru do 90 km/h.

Ostrzeżenia
fot. IMGW

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina, że w czasie burzy należy unikać przebywania pod drzewami i na otwartej przestrzeni, a jeśli jest to możliwe, należy zostać w domu.

RCB ostrzega

Jeżeli jednak podczas burzy jesteśmy poza domem, trzeba jak najszybciej znaleźć bezpieczne schronienie. Należy też pozostać w samochodzie, jeżeli jesteśmy akurat w podróży. RCB wyjaśnia, że samochód stanowi dobrą ochronę przed uderzeniem pioruna. Jeżeli na otwartej przestrzeni przebywamy w grupie, trzeba rozproszyć się na odległość kilkudziesięciu metrów. Chodzi o to, aby w razie uderzenia pioruna część grupy mogła udzielić pomocy osobom porażonym.

Zobacz także

RCB przestrzega przy tym, że występujący podczas burz silny wiatr może uszkodzić linie energetyczne, dlatego należy się przygotować na przerwy w dostawie prądu. Ze względu na intensywne opady deszczu mogą wystąpić także lokalne podtopienia.

RadioZET.pl/PAP/IMGW