Zamknij

IMGW ostrzega przed deszczem oraz burzami z gradem. Zagrożonych łącznie 10 województw

28.05.2019 09:17
Burze
fot. Shutterstock

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał we wtorek rano ostrzeżenia drugiego stopnia przed burzami z gradem na południu i wschodzie kraju oraz ostrzeżenia pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu dla sześciu województw.

Ostrzeżenia drugiego stopnia przed burzami z gradem dotyczą województw: śląskiego, małopolskiego, lubelskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego. Jak podaje IMGW, prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 30 mm do 40 mm oraz porywami wiatru do 100 km/h. Miejscami może pojawić się grad.

Ostrzeżenia
fot. imgw.pl

Alert ten oznacza, że przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia, w związku z czym zalecana duża ostrożność. Należy także śledzić komunikaty o rozwoju sytuacji pogodowej.

Ostrzeżenia IMGW

Instytut wydał również ostrzeżenia pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu w województwach: pomorskim, warmińsko-mazurskim, kujawsko-pomorskim, dolnośląskim, mazowieckim oraz północnej części lubelskiego. Prognozuje się wystąpienie opadów deszczu, okresami o natężeniu umiarkowanym. Prognozowana wysokość opadów do wtorkowego popołudnia wynosi 10-20 mm, miejscami 30 mm – podaje IMGW.

Zobacz także

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że należy się spodziewać niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Mogą wystąpić utrudnienia wynikające z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnienia spowodowane utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłócenia w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania.

RadioZET.pl/PAP/imgw.pl