Zamknij

Silny wiatr, oblodzenie i intensywne opady śniegu. Zagrożonych 11 województw

04.01.2020 12:39
Pogoda
fot. Shutterstock

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał w sobotę dla ośmiu województw ostrzeżenia pierwszego stopnia o silnym wietrze, dla woj. dolnośląskiego także o oblodzeniu. W województwach śląskim i małopolskim mogą wystąpić intensywne opady śniegu.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia dot. oblodzenia w woj. dolnośląskim dotyczy ośmiu powiatów: Jelenia Góra, jeleniogórski, kamiennogórski, kłodzki, lubański, lwówecki, Wałbrzych, wałbrzyski. "Prognozuje się miejscami zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu, deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu. Temperatura minimalna około -2 st.C, temperatura minimalna gruntu około -3 st.C" - czytamy w ostrzeżeniu IMGW.

Ostrzeżenia IMGW

Ostrzeżenie pierwszego stopnia przed silnym wiatrem w woj. dolnośląskim dotyczy wszystkich powiatów. "Przewiduje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 25 km/h do 40 km/h, w porywach do 75 km/h z zachodu i północnego zachodu" - czytamy.

IMGW ostrzeżenie pierwszego stopnia o silnym wietrze wydał także dla wszystkich powiatów w województwach: opolskim, podkarpackim, świętokrzyskim i małopolskim. Dla Małopolski Instytut wydał także ostrzeżenie pierwszego stopnia o intensywnych opadach śniegu.

Ostrzeżenia
fot. IMGW

Dla woj. pomorskiego ostrzeżenie pierwszego stopnia o silnym wietrze wydano dla powiatów: słupski, lęborski, wejherowski, pucki, Gdynia, Gdańsk. W przypadku woj. zachodniopomorskiego ostrzeżenie wydano dla powiatów: sławieński, koszaliński, białogardzki, kołobrzeski, gryficki, kamieński i Świnoujście.

Zobacz także

W przypadku woj. śląskiego IMGW wydało ostrzeżenie pierwszego stopnia o silnym wietrze dla wszystkich powiatów, a także ostrzeżenie pierwszego stopnia o intensywnych opadach śniegu dla czterech powiatów: bielski, Bielsko-Biała, cieszyński i żywiecki. "Prognozuje się wystąpienie opadów śniegu o natężeniu umiarkowanym, powodujących przyrost pokrywy śnieżnej od 13 cm do 18 cm" - ostrzega Instytut.

Jak czytamy na stronie IMGW, ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.

RadioZET.pl/PAP