Zamknij

IMGW ostrzega przed upałami i burzami. Zagrożonych łącznie 6 województw

04.06.2019 14:16
Upał
fot. Shutterstock

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed upałami do 32 st. w woj. lubuskim oraz w zachodnich powiatach woj. wielkopolskiego i wschodnich powiatach zachodniopomorskiego. Z kolei na południu woj. małopolskiego, podkarpackiego i śląskiego spodziewane są burze.

Ostrzeżenia przed upałami obejmują cały teren województwa lubuskiego oraz zachodnie powiaty Wielkopolski. Temperatura może się tam wahać od 29 st. do 32 st. W nocy temperatura minimalna wyniesie od 16 st. do 18 st. Alerty pierwszego stopnia zgodnie z prognozami Instytutu mogą utrzymać się do środy. Ponadto IMGW wydało ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami dla południowych części Podkarpacia i Małopolski, jak również dla powiatu żywieckiego w woj. śląskim.

Ostrzeżenia
fot. IMGW

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zaleca, by w związku z upałami ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu, pić dużo niegazowanej wody, nie wychodzić – jeśli nie ma takiej potrzeby – z domu oraz unikać wysiłku fizycznego i picia alkoholu, który odwadnia organizm.

Zobacz także

Należy też pamiętać o noszeniu nakrycia głowy. Nie można zostawiać dzieci i zwierząt w zamkniętym samochodzie. W razie wystąpienia objawów przegrzania organizmu – przyspieszonego oddechu, temperatury, nudności, zawrotów głowy lub dreszczy należy szukać pomocy, dzwoniąc na numery alarmowe 112 lub 999.

RadioZET.pl/PAP/IMGW