Zamknij

Upały oraz burze z gradem w prawie całej Polsce. Zagrożone wszystkie województwa

09.08.2020 17:03
Pogoda
fot. Shutterstock

W niedzielę Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem dla prawie całej Polski, a także pierwszego stopnia przed burzami z gradem.

Ostrzeżenie drugiego stopnia o upałach dotyczy niemal całej Polski. Jedynie w woj. warmińsko-mazurskim, podlaskim i południowej części woj. dolnośląskiego ostrzeżenie ma stopień pierwszy. Najliczniejsze burze obserwowane są na Pomorzu Zachodnim, północy Wielkopolski i Ziemi Lubuskiej, oraz na Mazurach, Podlasiu i Lubelszczyźnie.

Ostrzeżenia
fot. IMGW

Towarzyszą im lokalnie bardzo silne opady deszczu. Miejscami są możliwe opady gradu. Porywy wiatru mogą sięgać do 60 km/h. W najbliższym czasie burze rozwijać się będą głównie w północnej połowie kraju. Alert drugiego stopnia oznacza, że należy spodziewać się groźnych zjawisk meteorologicznych powodujących bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia.

Zobacz także

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina, aby w czasie upałów pić dużo niegazowanej wody, nosić nakrycie głowy, lekką i przewiewną odzież, ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu i stosować kremy z filtrem UV. Sugeruje, aby nie wychodzić z domu bez potrzeby, a w ciągu dnia zamknąć i zasłonić okna.

RCB podkreśla ponadto, że przy wysokich temperaturach nie powinno się pić alkoholu, który odwadnia organizm. Nie wolno ponadto pozostawiać dzieci i zwierząt w samochodach. Zalecane jest także unikanie wysiłku fizycznego.

RadioZET.pl/PAP/IMGW/Twitter