IMGW ostrzega. Przed nami gwałtowne burze i deszcze

07.09.2019 20:05
IMGW ostrzega. Przed nami gwałtowne burze i deszcze
fot. marktucan/Shutterstock

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w sobotę po południu ostrzeżenie pierwszego stopnia przed silnym deszczem i burzami na południu województwa śląskiego i małopolskiego.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

W związku z burzami na tym terenie IMGW wydało także ostrzeżenie hydrologiczne pierwszego stopnia dla województwa śląskiego. W związku z prognozowanymi opadami deszczu, okresami o natężeniu umiarkowanym, woda może podnieść się do strefy stanów wysokich w dorzeczu dopływów górnej Odry, a szczególnie w dorzeczu Olzy.

Zobacz także

RCB alarmuje

Z kolei Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina, że w czasie burzy należy unikać przebywania pod drzewami i na otwartej przestrzeni, a jeśli jest to możliwe, należy zostać w domu. Poza domem, trzeba jak najszybciej znaleźć bezpieczne schronienie. Należy też pozostać w samochodzie podczas podróży. RCB wyjaśnia, że samochód stanowi dobrą ochronę przed uderzeniem pioruna. Jeżeli na otwartej przestrzeni przebywamy w grupie, trzeba się rozproszyć na odległość kilkudziesięciu metrów. Chodzi o to, aby w razie uderzenia pioruna część grupy mogła udzielić pomocy osobom porażonym.

Zobacz także

RCB przestrzega, że występujący podczas burz silny wiatr może uszkodzić linie energetyczne, dlatego należy się przygotować na przerwy w dostawie prądu. Ze względu na intensywne opady deszczu mogą wystąpić także lokalne podtopienia.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/IMGW