Zamknij

IMGW ostrzega: wyższy stan wód i "szklanka" na drogach. Może być groźnie

27.12.2019 09:53
IMGW ostrzega: wyższy stan wód i "szklanka" na drogach. Może być groźnie
fot. Adam STASKIEWICZ/East News

IMGW ostrzega przed wzrostem stanu wód oraz "szklanką" na drogach. Ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia obowiązują łącznie w kilku regionach. Należy zachować wzmożoną ostrożność – podniesiony stan wody grozi powodzią i podtopieniami, zaś na oblodzonych ulicach bardzo łatwo o tragiczny w skutkach wypadek.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

IMGW wydał w piątek ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia dla województwa zachodniopomorskiego. Prognozuje się tam wzrost stanu wody powyżej stanów ostrzegawczych, lokalnie z możliwością osiągnięcia stanów alarmowych.

Zobacz także

"W związku z prognozowaną sytuacją hydrologiczno-meteorologiczną w ujściowym odcinku Odry przewidywany jest wzrost poziomów wody do stanów ostrzegawczych, na Zalewie Szczecińskim powyżej stanów ostrzegawczych, lokalnie z możliwością osiągnięcia stanów alarmowych" - podał w piątek rano Instytut.

Ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia oznacza, że stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów ostrzegawczych, lecz poniżej stanów alarmowych. W przypadku przekroczenia stanu alarmowego wydawane jest ostrzeżenie najwyższego, trzeciego stopnia.

Zobacz także

Zgodnie z prognozami IMGW alert powinien obowiązywać do niedzieli.

Kierowcy – uważajcie na drogach!

Ponadto, IMGW wydał również w piątek ostrzeżenia pierwszego stopnia przed oblodzeniem dla większości województwa warmińsko-mazurskiego oraz południowych powiatów Śląska, Dolnego Śląska, Małopolski oraz Podkarpacia. Według prognoz Instytut, na tym obszarze po opadach deszczu i deszczu ze śniegiem mogą zamarzać drogi i chodniki.

Zobacz także

Dodatkowo dla pojedynczych powiatów Śląska, Małopolski oraz Podkarpacia wydano alerty pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu. Chodzi m.in. o powiaty żywiecki, tatrzański i bieszczadzki.

Pierwszy, najniższy stopień ostrzeżenia, oznacza, że IMGW przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne.

IMGW zaleca w związku z tym ostrożność i śledzenie komunikatów o rozwoju sytuacji pogodowej.

 

RadioZET.pl/PAP/IMGW