Zamknij

IMGW ostrzega. Wzrasta poziom rzek, uwaga na podtopienia i powodzie

24.12.2019 10:15
IMGW ostrzega. Wzrasta poziom rzek, uwaga na podtopienia i powodzie
fot. Beata Zawrzel/REPORTER

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego i drugiego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu w województwach: podkarpackim, lubelskim, mazowieckim i świętokrzyskim oraz ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia w Małopolsce i na Podkarpaciu.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

IMGW alarmuje: ostrzeżenia meteorologiczne drugiego stopnia przez intensywnymi opadami deszczu obowiązują w przeważającej części województwa podkarpackiego, gdzie prognozuje się wystąpienie opadów deszczu o natężeniu umiarkowanym lub silnym w wysokości od 35 mm do 50 mm. Miejscami opady deszczu mogą osiągnąć do 70 mm.

Zobacz także

Uwaga na podtopienia i powodzie!

W pozostałej części województwa podkarpackiego oraz w przeważającej części województwa lubelskiego, a także na krańcach województw: mazowieckiego i świętokrzyskiego IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego stopnia. W tych miejscach prognozuje się wystąpienie opadów deszczu okresami o natężeniu umiarkowanym w wysokości od 25 mm do 35 mm, lokalnie do 40 mm.

Zobacz także

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że mogą wystąpić niebezpieczne zjawiska meteorologiczne, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Z kolei ostrzeżenie meteorologiczne drugiego stopnia wydaje się w momencie możliwości wystąpienia niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.

Dla województw: małopolskiego i podkarpackiego wydano ponadto ostrzeżenia drugiego stopnia o zagrożeniu hydrologicznym. W województwie podkarpackim ostrzeżenie dotyczy Wisłoki i jej dorzecza, dorzecza Sanu i mniejszych bezpośrednich dopływów Wisły, a w województwie małopolskim dorzeczy Skawy, Raby, Dunajca, oraz Ropy.

Zobacz także

Ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia oznacza, że stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów ostrzegawczych lecz poniżej stanów alarmowych. Wydano je w związku z prognozowanymi intensywnymi opadami deszczu w tych dwóch województwach.

 

RadioZET.pl/IMGW/PAP