Nadciągają upały. Gdzie w Polsce będzie najgoręcej?

19.07.2019 11:45
Nadciągają upały. Gdzie w Polsce będzie najgoręcej?
fot. EAST NEWS

Zbliża się pierwszy od niespełna miesiąca upalny weekend. Fani upałów mogą się cieszyć – na zachodzie kraju termometry pokażą nawet 31 stopni Celsjusza. Nad Polskę dotrze fala zwrotnikowego powietrza z Afryki.

Pogoda znów da o sobie znać. Namiastkę upału odczuwamy już dziś. W weekend będzie jeszcze cieplej — w sobotę na zachodzie Polski temperatura osiągnie w „szczycie dnia” od 28 do 31 stopni. Najcieplej będzie na Dolnym Śląsku i Podkarpaciu.

Zobacz także

Nadejście upałów to skutek napływu niżu znad Atlantyku. Do Polski napłynie powietrze zwrotnikowe, ale będzie to zaledwie namiastka tego, które nastanie we Francji i Hiszpanii. Tam prognozowane jest nawet 38 stopni!

30-stopniowe upały w Polsce nie oznaczają, że czeka nas jedynie żar z nieba. Mamy spodziewać się opadów deszczu (miejscami intensywnych, do 20 litrów na metr kwadratowy) oraz wiatru, w porywach do 100 km/godz.

Wakacyjny „gorąc” utrzyma się w kolejnym tygodniu. Upalny będzie zwłaszcza ostatni weekend lipca — ponad 30 stopni możemy spodziewać się w pasie Polski zachodniej, od Szczecina przez Poznań, do Wrocławia.

RadioZET.pl/TVN Meteo/Wp.pl