Zamknij

Pogoda będzie dynamiczna. Falę upałów zakończą potężne nawałnice i burze

18.08.2022 17:40

Pogoda w piątek i weekend upłynie pod znakiem upałów i bardzo groźnych burz – ostrzegają synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Początek nowego tygodnia przyniesie stabilizację pogody i przelotne opady deszczu. 

Mapa pogodowa Polski
fot. Ventusky

Pogoda w najbliższych dniach będzie dynamiczna. Według najnowszych prognoz przygotowanych przez synoptyków IMGW wciąż będziemy się zmagać z upałami, występować też będą bardzo groźne burze. Od poniedziałku pogoda ma się zacząć powoli stabilizować. Zrobi się nieco chłodniej.

Pogoda. Fala upałów i groźne burze nad Polską

W piątek 19 sierpnia we wschodniej połowie kraju będzie pogodnie. Na pozostałym obszarze zachmurzenie będzie wzrastać do dużego i prognozowane są przelotne opady deszczu i burze. Miejscami będą bardzo gwałtowne, z opadami gradu i deszczu punktowo do 40 mm oraz porywami wiatru do 90 km/h, a lokalnie nawet do 100 km/h. Wciąż będzie upalnie, od 29 stopni Celsjusza na krańcach zachodnich do 35 stopni miejscami na południu kraju. Nieco chłodniej będzie nad morzem od 23 do 28 stopni. 

W nocy z piątku na sobotę nadal będzie burzowo w zachodniej połowie kraju. Najspokojniejsza pogoda będzie na wschodzie. W sobotę 20 sierpnia kontynuacja burzowej pogody. Słonecznie jedynie na krańcach wschodnich Polski. Na pozostałym obszarze więcej chmur i przelotne opady deszczu oraz burze, lokalnie z gradem i ulewnym deszczem do 40-45 mm. Temperatura maksymalna od 23 stopni na krańcach zachodnich do 31 stopni na wschodzie.

W niedzielę 21 sierpnia zachmurzenie będzie umiarkowane i duże. Miejscami występować będą przelotne opady deszczu, a na wschodzie kraju również burze, lokalnie z ulewnym deszczem i porywistym wiatrem. Temperatura maksymalna od 21 stopni w centralnej części kraju do 29 stopni na krańcach wschodnich. 

Od poniedziałku zmiana pogody

W poniedziałek zachmurzenie będzie umiarkowane i duże. Miejscami występować będą opady deszczu. Temperatura maksymalna wyniesie od 19 stopni Celsjusza na południu do 27 stopni na krańcach południowo-wschodnich.

We wtorek pogodnie będzie na zachodzie Polski. Na pozostałym obszarze więcej chmur i przelotne opady deszczu. Temperatura wzrośnie do 20 stopni na południu i 28 stopni na krańcach zachodnich.

loader

RadioZET.pl/PAP