Zamknij

Siarczysty mróz i opady śniegu. Znamy prognozę IMGW na święta i Nowy Rok

21.12.2021 17:28
pogoda
fot. Zbyszek Kaczmarek/REPORTER/Twitter.com/IMGW_NWP

Nawet -23 stopnie Celsjusza i opady śniegu. IMGW opublikowała długoterminową prognozę na święta i Nowy Rok. Biało i bardzo zimno będzie szczególnie między świętami a sylwestrem.

Prognozę pogody na święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok opublikował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. We wtorek rozpoczęła się astronomiczna zima i jest zdecydowanie chłodniej niż w ostatnich dniach. Nowy tydzień przyniesie przelotne opady śniegu, a na południu kraju nocami także silniejszy mróz - prognozuje IMGW. "Taka pogoda może utrzymać się nawet do końca tygodnia, choć scenariusz na Święta Bożego Narodzenia nie jest jednoznaczny i może jeszcze się zmienić" - czytamy.

W całym kraju od 22 grudnia do 4 stycznia prognozowane są opady. Na północy dominować będzie śnieg, a na południu deszcz.

Pogoda IMGW na święta Bożego Narodzenia

W Wigilię Bożego Narodzenia w całym kraju przeważać będzie duże zachmurzenie. Miejscami słabo popada śnieg. W nocy z czwartku na piątek najzimniej - do -10 st. - będzie w górach. W dzień chwyci lekki mróz, od -3 st. do zera. Nad morzem i na południu kraju miejscami temperatura wyniesie około 1 st. Celsjusza. Wiatr będzie słaby, tylko nad morzem umiarkowany, południowo-zachodni.

W Boże Narodzenie zachmurzenie nadal będzie duże, choć może być słonecznie. "Słaby śnieg padać może głównie na wschodzie i południu. Noc z piątku na sobotę najchłodniejsza będzie na północy, tam około -7 st. Tam też najchłodniej w dzień, około -4 st., natomiast najcieplejszą częścią Polski będzie południe – około 1 st. Wiatr będzie słaby, tylko nad morzem umiarkowany" - podał IMGW.

Słoneczna aura zapowiadana jest na drugi dzień świąt. Opady śniegu możliwe będą tylko na południu. "Nocą mróz od -10 st. do -4 st., tylko na Podhalu około -12 st. W dzień temperatura maksymalna od -4 st. do zera, chłodniej na Podhalu, około -7 st. Wiatr będzie słaby, południowy i południowo-zachodni" - czytamy.

Prognoza na sylwestra i Nowy Rok

Po weekendzie świątecznym prognozowane jest kolejne ochłodzenie. 28 grudnia termometry mogą pokazać -20 stopni. Następne dni będą jeszcze chłodniejsze. 29 i 30 grudnia temperatura minimalna może wynieść nawet - 23 stopni - wynika z obliczeń modelu WRF-GFS pokazanych na grafice IMGW.

W sylwestra termometry mogą pokazać minimalnie -21 stopni, z kolei w Nowy Rok nieznacznie się ociepli. Prognozowana wtedy minimalna temperatura to -17 stopni.

RadioZET.pl/IMGW

C