Obserwuj w Google News

Do kiedy potrwają upały w Polsce? Mamy prognozę długoterminową

2 min. czytania
18.06.2021 13:27
Zareaguj Reakcja

Afrykańskie upały dotarły do Polski. W najbliższych dniach możemy spodziewać się bardzo wysokich temperatur, powyżej 30 stopni Celsjusza. Do kiedy towarzyszyć będzie nam taka pogoda? Przedstawiamy prognozę długoterminową.

afrykańskie upały w Polsce
fot. WXCharts/ Fanipogody.pl

Pogoda długoterminowa. Od kilku dni Polska jest pod wpływem rozgrzanego powietrza z północnej Afryki. W nachodzący weekend temperatury będą jeszcze wyższe niż w piątek i czwartek. Według portalu FaniPogody.pl, sobota przyniesie nam bardzo wysokie temperatury do 35 stopni na zachodzie kraju. Na wschodzie również upalnie, bo termometry wskazywały będą do 32 stopni. Jeszcze wyższe temperatury w Polsce pojawią się w niedzielę.

Portal informuje, że wraz z upałami w kraju spodziewane są burze. "Burze możliwe będą jutro (w piątek 19 czerwca) na południowym wschodzie, wschodzie oraz na krańcach zachodnich. Będą to jednak zjawisko mocno punktowe i krótkotrwałe formujące się na skutek dziennego nagrzania przypowierzchniowej warstwy granicznej. Kluczowe może okazać się także lokalne ukształtowanie terenu i lokalne strefy zbieżności wewnątrz masy" - czytamy.

Pogoda długoterminowa w czerwcu. Do kiedy upały w Polsce? Noce tropikalne

Synoptycy uważają, że w niedzielę temperatura może sięgnąć nawet 36 stopni Celsjusza. Dodatkowym utrudnieniem będą tzw. tropikalne noce, podczas których temperatura sięgnie 22-24 stopni Celsjusza.

Oglądaj

Afrykańskie upały będą nam towarzyszyć także w pierwszej połowie przyszłego tygodnia. "Czeka nas nawet pięć nocy tropikalnych. (...) Spodziewajmy się dużo ponad 30 stopni Celsjusza w dzień i ponad 20 stopni Celsjusza nad ranem przy wschodzie słońca, co jest jednym z wyznaczników nocy tropikalnej" - ostrzega w rozmowie z wp.pl Krzysztof Ścibor z Biura Prognoz Calvus.

"Pierwsza w tym sezonie fala upałów: temperatura maksymalna w dzień od 30 stopni Celsjusza, w zachodniej Polsce nawet do 34 stopni Celsjusza. Noce też ciepłe, temperatura minimalna od 18 do 21 stopni"- potwierdza IMGW.

WX Charts, Fanipogody.pl
fot. WX Charts, Fanipogody.pl

Do kiedy potrwają w Polsce obecne upały? Według portalu FaniPogody.pl, zmiana nadejdzie w czwartek 24 czerwca. "Najdłużej temperatury w okolicach 30 utrzymywały będą się na wschodzie kraju. Nad regiony zachodnie wkroczy w przyszłym tygodniu bardzo dynamiczna pogoda przynosząc burze i nawałnice. Warto dodać, że najnowsze wyliczenia modeli nie widzą już tak drastycznej wymiany mas powietrza w okolicach wtorku/środy. To dobre informacje" - czytamy.

"Burze w przyszłym tygodniu pojawią się, na pewno lokalnie będą groźne. Jednak o tym z jak silnymi zjawiskami się zetkniemy napiszemy pewnie pod koniec weekendu. Na tą chwilę zmagać będziemy się z silnym upałem w Polsce" - podaje portal.

Redakcja poleca

RadioZET.pl/ FaniPogody.pl/ IMGW/ wp.pl