Zamknij

Nadciąga wyż Pia. Z nieba poleje się prawdziwy żar

Magdalena Kulej
30.05.2019 11:42
Pogoda długoterminowa. Czerwiec zacznie się upałem, będzie ponad 30 stopni
fot. KFP/REPORTER

Na termometrach ponad 30 stopni Celsjusza – tak w pogodzie zapowiadają się pierwsze dni czerwca. Wszystko za sprawą wyżu Pia, który do Polski zmierza znad Zatoki Biskajskiej. Pogodową dobrą zmianę odczujemy już w ten weekend. Wcześniej jednak musimy zmierzyć się z chwilowym ochłodzeniem.

Czwartek w części kraju rozpoczął się chłodno. Na południu kraju termometry wskazują zaledwie 13 stopni Celsjusza, spodziewane są też nocne i poranne przymrozki. Ale w stronę Polski zmierza już wyż Pia, który przyniesie falę ciepłego, a nawet upalnego powietrza.

Czerwiec przywita nas prawdziwym latem. Choć lokalnie niebo przykryją chmury, z których przelotnie spadnie deszcz, temperatura pójdzie mocno w górę. W weekend termometry pokażą w okolicach 23 stopni, ale z każdym dniem będzie robić się coraz cieplej.

Pogoda długoterminowa. W przyszłym tygodniu upał

Prawdziwe lato zawita do kraju w niedzielę. Wtedy możemy spodziewać się nawet 26 stopni, ale tę falę ciepła odczują jeszcze tylko mieszkańcy zachodniej części kraju.

Na wschód żar znad Zatoki Biskajskiej napłynie dopiero we wtorek. Wówczas słupki rtęci podskoczą już w całej Polsce. Temperatura wyniesie nawet 31 stopni Celsjusza, a ta odczuwalna będzie jeszcze wyższa. Tak wysokie temperatury mają się utrzymać jeszcze przez kilka kolejnych dni.

pogoda
fot. Ventusky

Żar lejący się z nieba oznacza też jednak liczne wyładowania. Burze spodziewane są przede wszystkim w połowie przyszłego tygodnia w środkowej i wschodniej Polsce. Tam może też popadać.

Zobacz także

RadioZET.pl/Ventusky