Zamknij

Wyż Xandra zmierza do Polski. Tak, znowu będzie gorąco

Magdalena Kulej
12.07.2019 16:23
Pogoda długoterminowa. Wyż Xandra zmierza do Polski. Wraca upał
fot. Ventusky

Pogoda w najbliższych dniach może być dynamiczna. Choć aurę w Polsce kształtuje jeszcze niż Quinctilius, wkrótce zostanie wypchnięty przez Xandrę znad Wysp Brytyjskich – wyż, który przyniesie zdecydowanie wyższe temperatury. A to oznacza powrót upałów.

Pogoda w weekend będzie jeszcze bardzo zmienna. Czasem zza chmur wyjrzy słońce, ale w znacznej części kraju – zwłaszcza na wschodzie i południu - spadnie deszcz i gwałtownie zagrzmi.

Już za kilka dni, razem z Xandrą, do Polski wkroczy jednak kolejna fala gorącego powietrza. Pod koniec przyszłego tygodnia możemy więc spodziewać się powtórki z czerwcowych upałów – choć tym razem potrwają krócej i nie będą aż tak ekstremalne.

Wyż Xandra będzie stopniowo przemieszczać się z zachodu w głąb kraju. W połowie tygodnia temperatura zacznie wyraźnie rosnąć. W czwartek termometry wzdłuż zachodniej granicy będą pokazywać ok. 26-27 stopni, podczas gdy na wschodzie kraju temperatura nie będzie jeszcze przekraczać 24 kresek. To zmieni się w piątek. Wtedy już w niemal całym kraju zrobi się gorąco, a na zachodzie temperatura wzrośnie do 30 stopni.

Fala gorąca będzie przemieszczać się w weekend na wschód. W sobotę swoim zasięgiem obejmie cały kraj. 26-27 stopni pokażą termometry na wschodzie i nad morzem, a 30-31 – w pozostałej części kraju.

pogoda-lipiec
fot. Ventusky

Nagłe ochłodzenie przyjdzie w niedzielę – ale nie wszędzie. Chłodniej będzie m.in. na Pomorzu, Pomorzu Zachodnim, w zachodniej części województwa lubuskiego i wielkopolskiego. W tym czasie w pozostałej części kraju temperatura może przekroczyć 30 stopni. Według przewidywań synoptyków, w Warszawie, Łodzi czy Poznaniu podskoczy do nawet 33 kresek.

pogoda-lipiec-weekend
fot. Ventusky

RadioZET.pl/Ventusky