Zamknij

Upał i burze z gradem w niemal całym kraju. Ostrzeżenia dla 14 województw

06.06.2019 07:00
Upał i burze z gradem w niemal całym kraju. Ostrzeżenia dla 14 województw
fot. Piotr Molecki/East News

Jaka pogoda czeka nas w czwartek, 6 czerwca 2019 roku? IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami, burzami z gradem oraz przed upałem dla niemal całego kraju. Temperatura maksymalna od 25 do 31 stopni Celsjusza. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Pogoda w Polsce jest kształtowana przez rozległy niż z ośrodkami nad Morzem Północnym, Irlandią i Niemcami. Po południu na krańcach zachodnich kraju zaznaczy się wpływ linii zbieżności. Nad Polskę napływa ciepła masa powietrza pochodzenia zwrotnikowego.

Pogoda na czwartek, 6 czerwca 

W czwartek zachmurzenie przeważnie umiarkowane, miejscami duże. Po południu we wschodniej połowie kraju i na południu, a późnym popołudniem także na krańcach zachodnich przelotne opady deszczu oraz burze, lokalnie z gradem. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz na ogół do 20 mm, jedynie na Podlasiu, Mazurach i zachodzie Dolnego Śląska do 30 mm.

Temperatura maksymalna od 25 st. C do 28 st. C na wschodzie i południu kraju, w kotlinach sudeckich i nad morzem, a na zachodzie, północy i w centrum kraju od 29 st. C do 31 st. C. Najchłodniej na Podhalu i w Helu – do 23 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni, w czasie burz w porywach do 80 km/h.

Mapa burzowa Polski. Gdzie jest burza? 

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w środę wieczorem ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami, burzami z gradem oraz przed upałem dla niemal całego kraju. Wyjątkiem jest woj. łódzkie.

W czwartek upału i towarzyszących mu burz z gradem należy się spodziewać w woj. zachodniopomorskim, pomorskim, lubuskim, wielkopolskim i kujawsko-pomorskim. Burze z gradem (ale przy niższej temperaturze) pojawią się w woj. warmińsko-mazurskim i podlaskim, a burze bez gradu w woj. mazowieckim, świętokrzyskim, lubelskim, małopolskim, podkarpackim, śląskim i opolskim.

Zobacz także

Zarówno ostrzeżenia przed burzami, jak i upałami wydane przez IMGW są pierwszego stopnia. Oznacza to, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. W związku z tym zaleca się ostrożność i śledzenie komunikatów o rozwoju sytuacji pogodowej.

Aktualna pogoda na dziś, jutro i pogoda długoterminowa. Czytaj na radiozet.pl. 

RadioZET.pl/PAP/IMGW