Zamknij

Pogoda na dziś. Niedziela z rekordowym upałem. Pojawią się burze z gradem

20.06.2021 08:38
Mapa pogodowa Polski
fot. Ventusky

Pogoda na dziś - 20 czerwca. Niedziela będzie najgorętszym dniem kończącego się tygodnia. Temperatura w cieniu wzrośnie nawet do 35 stopni Celsjusza. 

Pogoda w Polsce w ciągu ostatnich dni bije rekordy ciepła. W sobotę najcieplej było w Świnoujściu. Tam termometry pokazały 35,5 stopni Celsjusza. IMGW w prognozie pogody na 20 czerwca zapowiada, że po upalnej sobotniej nocy, w niedzielę trudno będzie znaleźć wytchnienie. 

– Już po godzinie 11 w większości regionów temperatura przekroczy 30 stopni. Będzie się bardzo szybko robiło gorąco – ostrzegł synoptyk Grzegorz Walijewski. W ciągu dnia będzie nawet do 35 stopni w cieniu.

Niedziela ma być dniem o dużym nasłonecznieniu. Po południu na wchodzie, północnym-wschodzie i krańcach zachodnich możliwy jest wzrost zachmurzenia, przelotne opady deszczu oraz burze. – W tych rejonach może spaść do 20 litrów wody na metr kwadratowy, może pojawić się także grad i wiatr do 65 km/h podczas tych burz – dodał Walijewski.

Pogoda na dziś. Ostrzeżenia IMGW dla całego kraju

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed upałami, które obowiązują do poniedziałku, do końca dnia. Centralna i zachodnia część kraju w większości objęta jest ostrzeżeniami drugiego stopnia, a wschód – pierwszego.

Województwo lubuskie oznaczone jest alertem trzeciego stopnia, tam zagrożenie upałami jest największe. Ostrzeżenie IMGW trzeciego stopnia oznacza, że przewiduje się wystąpienie groźnych zjawisk meteorologicznych powodujących bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia. Zalecana najwyższa ostrożność, konieczność częstego śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Rekord temperatury w Polsce

Rekord temperatury dla Polski to 40,2 stopni. Taką temperaturę zanotowano w 29 lipca w Prószkowie w okolicach Opola w roku 1921. Jak jednak zaznaczają eksperci, nie jest wykluczone, że mógł to być wynik błędu. Bardziej prawdopodobną wartością jest 40,0 stopni Celsjusza, którą zanotowano tego samego dnia 1921 roku w Zbiersku w Wielkopolsce.

Natomiast temperaturą, co do której nie ma żadnej wątpliwości, gdyż zanotowano ją stosunkowo niedawno, jest 39,5 stopni Celsjusza w Słubicach w 1994 roku. 

RadioZET.pl/IMGW/PAP