IMGW wydał alert dla prawie całej Polski. ''Zagrożenie zdrowia i życia''

26.08.2019 23:07
Pogoda
fot. windy.com

Pogoda na dziś - wtorek 27 sierpnia. IMGW wydał ostrzeżenie przed upałem w prawie całym kraju. Alert drugiego stopnia dotyczy zachodniej i środkowej Polski.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

Pogoda w Polsce jest kształtowana przez wyż znad wschodniej części kontynentu. Upał dotrze on jednak do wszystkich części kraju – w niektórych regionach wystąpią miejscowo burze z silnymi opadami deszczu. Z tego powodu istnieje zagrożenie wystąpienia lokalnych podtopień. Mogą również pojawić się opady gradu oraz silniejszy wiatr. 

Pogoda na wtorek 27 sierpnia. Gdzie jest upał? 

We wtorek wyż zapewni słoneczną i gorącą pogodę na znacznym obszarze kraju.  Należy pamiętać, że ładna pogoda rano nie zagwarantuje, że taki stan utrzyma się do końca dnia. Temperatura maksymalna będzie się utrzymywała na poziomie 24 st. nad morzem, 28 st. na Podlasiu oraz 33 st. na południowym zachodzie.

IMGW wydał w poniedziałek wieczorem ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem w zachodniej i środkowej Polsce. Alert drugiego stopnia obowiązuje w 12 województwach: zachodniopomorskim, pomorskim, kujawsko-pomorskim, wielkopolskim, lubuskim, dolnośląskim, łódzkim, opolskim, śląskim, świętokrzyskim, małopolskim i w zachodnich powiatach woj. podkarpackiego.

Na tych terenach temperatura maksymalna w dzień ma wynieść od 30 do 33 st. Natomiast w nocy temperatura minimalna wyniesie od 17 do 20 st.

Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że przewiduje się wystąpienie groźnych zjawisk meteorologicznych powodujących bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia.

Zobacz także

Alert pierwszego stopnia obowiązuje w zachodnich powiatach woj. warmińsko-mazurskiego, w woj. mazowieckim oprócz powiatów wschodnich i woj. podkarpackim oprócz powiatów zachodnich.

Na tych terenach temperatura maksymalna w dzień wyniesie od 29 do 31 st. Termometry w nocy pokażą zaś minimum od 16 do 18 st.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.

RadioZET.pl/PAP