Zamknij

Pogoda na dziś: IMGW ostrzega przed silnym wiatrem. Możliwe burze i deszcz

04.10.2020 08:31
Chmury
fot. MAREK MALISZEWSKI/REPORTER

Prognoza pogody na niedzielę 4 października. IMGW wydał alerty przed silnym wiartem. Synoptycy zapowiadają przelotne opady deszczu, głównie na zachodzie i w centrum kraju. Możliwe również burze.

Pogoda w niedzielę 4 października jest kształtowana przez niż znad Anglii. Z południowego zachodu na północny wschód przemieszcza się zokludowany front atmosferyczny. Przed frontem, z południa napływa bardzo ciepła masa powietrza pochodzenia zwrotnikowego, za frontem natomiast chłodniejsze powietrze polarne morskie. Ciśnienie w południe w Warszawie wyniesie 989 hPa i zacznie rosnąć.

Pogoda na dziś - niedziela 4 października

W niedzielę 4 października w kraju zachmurzenie umiarkowane i duże. Przelotne opady deszczu, głównie na zachodzie i w centrum. W pasie od Pomorza i Kujaw przez Ziemią Łódzką po Opolszczyznę oraz w Beskidach i Tatrach również burze. Prognozowana suma w czasie burz do 10 mm, na Pomorzu, Kujawach oraz zachodzie Mazowsza do 15 mm.

Temperatura maksymalna od 17-18 stopni na zachodzie do 22-23 stopni Celsjusza na wschodzie i w centrum. .

mapa

Ostrzeżenia IMGW przed silnym wiatrem

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w niedzielę rano ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem, który może wystąpić w południowych powiatach czterech województw: opolskiego, śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego.

Według ostrzeżeń wydanych przez synoptyków IMGW w niedzielę w górach może wiać wiatr o średniej prędkości od 30 km/h do 40 km/h. W porywach może natomiast osiągać prędkość do 90 km/h.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia. Co oznacza?

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że należy spodziewać się warunków sprzyjających wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. IMGW zaleca przestrzeganie wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Radzi też, by dostosować swoje plany do warunków pogodowych.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/IMGW/PAP