Kolejna fala nawałnic i burz nad Polską. Wydano pomarańczowe alerty

27.06.2020 08:43
Powódź na Podkarpaciu
fot. PAP/Darek Delmanowicz

Pogoda w sobotę nie będzie nas oszczędzać. Obowiązują żółte i pomarańczowe alerty przed burzami z gradem dla pięciu województw, w tym dla zalanego po piątkowych nawałnicach Podkarpacia.

Burze z ulewami i gradobiciami przechodzą nad Polską od kilku dni. W piątek nawałnice doprowadziły do powodzi na Podkarpaciu. Zalane zostały cztery powiaty: przeworski, przemyski, rzeszowski i łańcucki. - Taka sytuacja jeszcze nie miała miejsca - relacjonowali w piątek strażacy. Woda porywała auta, powaliła most, zalała domy. Sytuacja jest poważna, niestety gwałtowna pogoda nie odpuści.

Pogoda na dziś - burze i ulewy, możliwe trąby powietrzne

W sobotę burze prognozowane są na północy i wschodzie kraju, a pod wieczór również na południowym zachodzie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed burzami z gradem dla województwa podkarpackiego, a natomiast ostrzeżenia pierwszego stopnia dla województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i małopolskiego.

Na Podkarpaciu w sobotę spadnie nawet 50, a lokalnie 60 litrów wody na metr kwadratowy. Podczas burz wiatr może rozpędzać się do 90-100 kilometrów na godzinę. Na wschodzie kraju nie można wykluczyć trąby powietrznej - ostrzega IMGW.

W miejscach, w których obowiązują żółte alerty, synoptycy przewidują opady do 30 litrów na metr kwadratowy, tam miejscami również może spaść grad.

Temperatura w sobotę będzie wysoka. Na termometrach zobaczymy od 24 stopni Celsjusza na północy Polski, przez 26 kresek w centrum, po 28-29 na południu i wschodzie kraju.

pogoda na dziś
fot. IMGW/Pogodynka

Zobacz także

RadioZET.pl/IMGW