Zamknij

Pogoda na ostatni weekend sierpnia. Idzie duża zmiana, synoptycy mają złe wieści

26.08.2022 10:02

Pogoda w ostatni weekend sierpnia przyniesie pożegnanie z wakacyjnymi upałami. Wysokie temperatury będą już tylko na wschodzie Polski. Na zachodzie oraz w centrum synoptycy zapowiadają ochłodzenie, burze i deszcz. W połowie przyszłego tygodnia temperatura spadnie nawet do 19 stopni Celsjusza.

Mapa pogodowa Polski
fot. ventusky.com

Prognoza pogody na ostatni weekend wakacji została przygotowana i opracowana przez synoptyków Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Wszystko wskazuje na to, że piątek to ostatni upalny dzień w całej Polsce. Ostrzeżenia IMGW obowiązują w 13 województwach. W sobotę i niedzielę pożegnamy się z falą gorąca.

Pogoda na ostatni weekend sierpnia. Polska podzielona na dwie strefy

Aby w ostatni weekend sierpnia zażyć końcówki wakacyjnych upałów, trzeba wybrać się na wschód kraju. Tam w sobotę i w niedzielę będzie można się jeszcze wygrzać w promieniach słońca. Prognozowana maksymalna temperatura na sobotę to 33 stopnie Celsjusza.

– Na wschodzie w niedzielę kończą się ostrzeżenia przed upałami. Od poniedziałku zrobi się chłodniej. W kolejne dni temperatury będą jeszcze niższe, bo w okolicach 20–23 stopni, a w czwartek nawet 19 stopni – powiedziała dyżurna synoptyk IMGW Dorota Pacocha.

Ochłodzenie napłynie do nas od zachodu. "W sobotę wzdłuż naszej granicy z Niemcami będzie przebiegała strefa zbieżności wiatru. Zazwyczaj na niej tworzą się burze, tak też będzie tym razem" – czytamy w prognozie.

– Na zachodzie oraz miejscami w centrum i na południu kraju w sobotę okresami zachmurzenie będzie duże. Tam wystąpią również burze i przelotne opady deszczu. Właśnie deszcz będzie największym zagrożeniem, szczególnie na południowym zachodzie. Prognozujemy sumę opadów do 30 mm. Podczas burz porywy wiatru sięgną 70 km/h – podkreśla synoptyk. Temperatura wzrośnie do około 25 stopni.

–Niedziela będzie bardziej pochmurna, a cała strefa związana z burzami i niebezpiecznymi zjawiskami konwekcyjnymi przesunie się nieco do centrum i na wschód. Temperatura będzie nieco niższa, bo na zachodzie termometry pokażą maksymalnie 23 stopnie – przewiduje Dorota Pacocha.

RadioZET.pl/IMGW/PAP