Zamknij

Wracają burze z gradem i upały. Na termometrach ponad 30 stopni

10.06.2019 07:02
Wracają burze z gradem i upały. Na termometrach ponad 30 stopni
fot. /www.ventusky.com

Pogoda na poniedziałek, 10 czerwca. Wracają burze z gradem i upały. Temperatura wzrośnie do około 31 stopni Celsjusza. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Pogoda w Polsce jest kształtowana przez zatokę niżu znad Niemiec. Jedynie północny wschód naszego kraju pozostaje pod wpływem słabnącego wyżu znad Litwy. Z centrum na północ przemieszcza się ciepły front atmosferyczny, za którym z południa napływa gorące powietrze zwrotnikowe.

Pogoda na poniedziałek, 10 czerwca 

W poniedziałek w pasie od wybrzeża przez Wielkopolskę, Ziemię Lubuską po Dolny Śląsk zachmurzenie małe i umiarkowane, okresami wzrastające do dużego. Wówczas miejscami przelotne opady deszczu i burze, możliwy grad. Pod koniec dnia na północnym zachodzie burze mogą być gwałtowne. Prognozowana wysokość opadów podczas burz do 30 mm. W pozostałej części kraju zachmurzenie małe i umiarkowane.

Temperatura maksymalna od 23 st., 26 st. na krańcach północnych do 27 st., 30 st. na przeważającym obszarze oraz 31 st. miejscami na zachodzie i południu. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków wschodnich. Podczas burz wieczorem nad północnym zachodem porywy wiatru do 100 km/h.

W Warszawie w poniedziałek zachmurzenie małe. Temperatura maksymalna 29 st., miejscami 30 st. Wiatr umiarkowany, południowo-wschodni.

Zobacz także

W przypadku burz i opadów gradu RCB zaleca natomiast, żeby nie wychodzić z domu, jeśli nie jest to konieczne, a także zabezpieczyć drzwi i okna. Należy również wyłączyć urządzenia elektryczne z prądu. Jeśli jednak znajdziemy się na zewnątrz podczas burzy, należy unikać otwartej przestrzeni, nie chronić się przed deszczem pod samotnymi drzewami i masztami ani przebywać w zbiornikach wodnych i w okolicach brzegów np. morza. Jeśli burza zastanie nas w samochodzie, należy znaleźć parking z dala od drzew i przeczekać burzę.

RadioZET.pl/PAP