Zamknij

Burze i ulewy znów nad Polską. Uwaga, mogą tworzyć się trąby powietrzne

10.06.2020 06:58
Pogoda na środę 10 czerwca. Gdzie jest deszcz i burza? Mogą wystąpić trąby powietrzne
fot. Tomasz Kawka/East News

Pogoda w środę będzie dynamiczna. W części Polski znów pojawią się gwałtowne burze, podczas których trzeba spodziewać się intensywnych opadów deszczu, a nawet gradu. IMGW wydało już pogodowe alerty. Istnieje ryzyko tworzenia się trąb powietrznych.

Noc z wtorku na środę upłynęła niespokojnie w sporej części kraju. Głównym zagrożeniem były, i nadal będą, intensywne opady deszczu towarzyszące burzom. W ciągu dnia będzie podobnie – zwłaszcza na południu i wschodzie kraju.

Będzie ciepło. W środę na termometrach zobaczymy od 18 stopni Celsjusza na Pomorzu do maksymalnie 26 kresek na Lubelszczyźnie.

pogoda-10-czerwca
fot. IMGW

Gdzie jest deszcz i burza?

W środę w okolicy godziny 7 rano burze z intensywnymi opadami przechodzą m.in. nad północną częścią woj. lubelskiego. W ciągu dnia zagrzmi w północno-wschodniej i południowo-wschodniej części Polski.

Podczas burz będzie intensywnie padać. Co więcej, wiatr podczas wyładowań będzie rozpędzać się w porywach do 90 kilometrów na godzinę. Uwaga, na wschodzie Polski istnieje ryzyko tworzenia się trąb powietrznych.

„Burze możliwe są już w godzinach porannych, ale maksimum ich aktywności przypadnie na popołudnie i wieczór” – podkreśla Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, który ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem wydał dla województwa lubelskiego i wschodniej części województwa mazowieckiego. Oprócz regionów, w których wystąpią burze, padać będzie też w pozostałych częściach kraju, choć przelotnie.

Zobacz także

RadioZET.pl/IMG