Zamknij

Pogoda na weekend 3-4 października. Wichura uderzy w Polskę

02.10.2020 18:45
Mapa pogodowa
fot. www.ventusky.com

Pogoda. Huraganowe wiatry z zachodu Europy zbliżają się do Polski. IMGW w piątek po południu wydał pierwsze ostrzeżenia przed silnym wiatrem na południu kraju. W weekend w wysokich partiach gór prędkość wiatru może sięgać nawet 170 km/h.

Pogoda na pierwszy weekend października. Sobota i niedziela na południu Polski będą wietrzne. Jak podaje serwis fanipogody.pl, z zachodu Europy do Polski przemieszcza się bardzo głęboki niż baryczny. Huraganowe wiatry i ulewne deszcze spowodowały wiele szkód w Bretanii, na północnym zachodzie Francji, na Lazurowym Wybrzeżu oraz na południu kraju. Około 60 tys. gospodarstw domowych nie ma prądu, doszło do zakłóceń w funkcjonowaniu transportu, niektóre szkoły zostały zamknięte.

Wiatr o sile huraganu dotrze do Polski w nocy z piątku na sobotę. Siła wiatru na terenach nizinnych sięgnie 80/90 km/h. Wedle modelu ICON, wysoko w górach będzie wiało z prędkością 170 km/h.

Weekend na południu zapowiada się wietrznie. W górach i w obszarach podgórskich  występować będzie wiatr fenowy (w Karpatach zwany „halnym”)

IMGW

Pogoda na weekend 3-4 października 

Wraz z silnym wiatrem nad Polskę napłynie bardzo ciepłe powietrze. W sobotę 3 października temperatura maksymalna na północnym wschodzie od 17 do 19 stopni Celsjusza. Na pozostałym obszarze kraju od 19 do 23 stopni, w rejonie oddziaływania wiatru fenowego na południu do 25 stopni Celsjusza. W niedzielę 4 października temperatura maksymalna na zachodzie i w rejonach podgórskich od 16 do 19 stopni. Na pozostałym obszarze od 19 do 23 stopni. Cieplej na południowym wschodzie - do 25 stopni Celsjusza.  

Zobacz także

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w piątek po południu ostrzeżenie pierwszego stopnia przed silnym wiatrem dla południowych powiatów województw:

  • podkarpackiego,
  • małopolskiego,
  • śląskiego,
  • opolskiego,
  • dolnośląskiego.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że należy spodziewać się warunków sprzyjających wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. IMGW zaleca przestrzeganie wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Radzi też, aby dostosować swoje plany do warunków pogodowych.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP/IMGW/Fani pogody