Zamknij

Pogoda na weekend 20-21 marca. Fala śnieżyc przejdzie nad Polską

19.03.2021 20:33
Mapa pogodowa Polski
fot. www.ventusky.com

Pogoda w weekend (20-21 marca) znów przypomni o zimie. Temperatura w dzień wzrośnie maksymalnie do 4 stopni Celsjusza. Lokalnie może spaść nawet do 5-10 cm śniegu. Nad Polską zalegać będzie zimne powietrze pochodzenia arktycznego.

W sobotę opadów będzie już niewiele i wystąpią tylko lokalnie, czekają nas też rozpogodzenia. W niedzielę przez Polskę od północnego zachodu na południowy wschód przemieszczać się będzie front atmosferyczny, z którym związane będą opady śniegu i deszczu ze śniegiem. IMGW zapowiada mroźne noce – temperatura miejscami spadnie nawet poniżej minus 5, a w obszarach podgórskich do około minus 10 stopni Celsjusza. 

Pogoda na sobotę - 20 marca. W nocy nawet minus 15 stopni

Temperatura w najcieplejszym momencie dnia na przeważającym obszarze kraju wyniesie od 0 do 3 stopni Celsjusza. - Na wschodzie i na północy termometry pokażą około 1 stopni, w centrum 0-2 stopni. Najcieplej będzie na zachodzie, bo 4 stopni Celsjusza - powiedział Szymon Ogórek z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. 

W nocy z 20 na 21 marca strefa frontowa zacznie się przemieszczać bardziej na południe kraju i czeka nas wzrost zachmurzenia, ponowne opady śniegu przechodzące w deszcz ze śniegiem. Mogą też wystąpić marznące opady, powodujące gołoledź - zwłaszcza na północy kraju.

- Na południu Polski powinno być pogodne i termometry pokażą tam w nocy minus 15 stopni, a w południowych województwach minus 8-9 stopni Celsjusza. Najcieplej będzie na Pomorzu, do minus 2 stopni - podkreślił synoptyk IMGW. Ponownie wzrośnie prędkość wiatru na północy, który w porywach osiągnie do 70 km/h.

Pogoda na niedzielę - 21 marca. Fala śnieżyc nad Polską

W niedzielę przez Polskę od północnego zachodu na południowy wschód przemieszczać się będzie front atmosferyczny, z którym związane będą opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Czekają nas też mroźne noce. Temperatura miejscami spadnie nawet poniżej minus 5 stopni Celsjusza. Nastąpi też wzrost zachmurzenie w województwach południowych, a wiatr w całym kraju będzie umiarkowany i porywisty.

- Temperatura w niedzielę wyniesie maksymalnie od około 1 stopnia na wschodzie, do 5-7 stopni Celsjusza na zachodzie i Pomorzu - powiedział Szymon Ogórek. Jak zaznaczył, w nocy z niedzieli na poniedziałek opady śniegu i deszczu ze śniegiem będą wędrować bardziej na południe i występować głównie w województwach południowych, a najdłużej na obszarach podgórskich. - Na pozostałym obszarze raczej powinny zaniknąć. Pojawi się za to mróz - wyjaśnił. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/IMGW/PAP