Zamknij

Pogoda podzieliła Polskę. Ogromne różnice temperatur

30.10.2022 09:47

Pogoda w niedzielę podzieli Polskę na dwie strefy. Synoptycy IMGW podają, że za sprawą frontu atmosferycznego na południowym zachodzie kraju możliwe są temperatury do 24 stopni Celsjusza, gdy na Suwalszczyźnie maksymalna temperatura będzie o dziesięć stopni niższa.

Pogoda na dziś
fot. wxcharts.com

Według prognozy pogody przygotowanej przez IMGW w niedzielę Polska będzie na skraju klina wyżowego z centrum nad Bałkanami. Przez kraj będzie przebiegał front atmosferyczny oddzielający chłodniejsze masy powietrza na północy od bardzo ciepłego, zwrotnikowego powietrza na południu.

Pogoda na dziś. Ogromne różnice temperatur w Polsce

– Jeżeli w niedzielę spojrzymy na mapę pogodową kraju, to zobaczymy linię frontu atmosferycznego idącego po przekątnej Polski od Pomorza Zachodniego, przez centrum, do Podkarpacia. Wzdłuż tej linii mogą wystąpić bardzo słabe opady deszczu, a rano utrzymywać się mgły – powiedziała synoptyk Małgorzata Tomczuk.

Najniższa temperatura w ciągu dnia prognozowana jest na Suwalszczyźnie i Podlasiu, gdzie termometry mogą wskazać około 13 stopni Celsjusza. – W centrum spodziewamy się 17-18 stopni, a na południowym zachodzie nawet 24 stopni. Wiatr będzie słaby, zmienny, tylko na północnym wschodzie umiarkowany – dodała Tomczuk.

Noc z niedzieli na poniedziałek (30/31 października) będzie mglista. W wielu miejscach spodziewane są mgły ograniczające widzialność do zaledwie stu metrów. Temperatura minimalna wyniesie od 3 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie i dolinach karpackich, przez 4-6 stopni na wschodzie kraju i 8-10 w centrum, do 12 na zachodzie. Wiatr będzie słaby, zmienny.

RadioZET.pl/IMGW/PAP