Zamknij

Pogoda totalnie się zmienia. Synoptycy IMGW wydali żółte alerty

29.08.2022 06:42

W poniedziałek 29 sierpnia pogoda zacznie się zmieniać. Będzie chłodniej niż w ostatnich dniach, a na wschodzie i na Pomorzu prognozowane są opady deszczu i burze. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia.

Mapa pogodowa Polski
fot. Artur Barbarowski/East News/IMGW

Pogoda w poniedziałek 29 sierpnia pozwoli nam odpocząć od upałów. Jak informuje dyżurna synoptyk IMGW Ilona Bazyluk, na wschodzie kraju i na Pomorzu będzie padał deszcz, a na wybrzeżu, północnym wschodzie i krańcach wschodnich miejscami pojawią się burze z gradem. Prognozowana wysokość opadu w czasie burz do 25 mm. 

Pogoda na dziś. Gdzie jest burza? Alerty IMGW w 4 województwach

Z map zamieszczonych na stronach Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika, że żółte ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem obowiązują w poniedziałek w województwach:

  • warmińsko-mazurskim;
  • podlaskim;
  • mazowieckim;
  • lubelskim.

Alert pierwszego stopnia oznacza, że mogą wystąpić niebezpieczne zjawiska meteorologiczne, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie dla zdrowia i życia. IMGW zaleca w związku z tym ostrożność i śledzenie komunikatów o pogodzie.

W poniedziałek temperatura maksymalna wyniesie od 19 stopni Celsjusza nad morzem, 23 stopni na zachodzie, 25 w centrum do 26 stopni na południowym wschodzie. W czasie burz porywy wiatru osiągną prędkość do 65 km/h.

W nocy z poniedziałku na wtorek na północy kraju mogą pojawić się przelotne, słabe opady deszczu. W centrum i na południu większe przejaśnienia. W kotlinach górskich mgły będą ograniczać widzialność do 400 metrów. Temperatura minimalna wyniesie od 12 stopni Celsjusza na południu, w centrum 15, zaś na Wybrzeżu do 18 stopni.

RadioZET.pl/PAP/IMGW