Zamknij

Upał, burze z gradem i deszcze. Pogoda w niedzielę

21.07.2019 08:56
Prognoza na niedzielę. Burzowe chmujry nad Polską
fot. Brian C. Weed/Shutterstock

Upały, deszcze i gwałtowne burze, lokalnie grad – to prognoza na niedzielę. Termometry wskażą maksymalnie 32 stopnie Celsjusza.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Pogoda w ostatni dzień weekendu nie zapowiada się korzystnie. Niedziela upłynie po znakiem przelotnych opadów deszczu, gwałtownych burz oraz – miejscami – burz z gradem – alarmują synoptycy. Według prognoz, ma spaść około 10-30 litrów deszczu na metr kwadratowy. Wiatr może osiągnąć prędkość do 60-90 kilometrów na godzinę.

Termometry wskażą od 26 st. C. na Nizinie Szczecińskiej do 32 st. C. w województwie małopolskim – podaje TVN Meteo.

Najwyższa wilgotność powietrza zaś prognozowana jest dla centrum, południa i wschodu kraju. Przekroczy ona w tych regionach 90 procent. W pozostałej części Polski, poziom wilgotności powietrza raczej utrzyma się na poziomie 80 procent. Biomet będzie niekorzystny – w całym kraju odczujemy upał, parność i duchotę.

Prognoza IMGW

Jak informuje IMGW, nad Europą dominują wyże, jedynie Skandynawia, częściowo Europa Środkowa oraz Półwysep Iberyjski są w zasięgu niżów z układami frontów atmosferycznych. Nad Polską, z zachodu na wschód, przemieszcza się zatoka niżowa z układem frontów atmosferycznych związana z niżem znad południowej Norwegii. Jesteśmy w polarnej morskiej masie powietrza, jedynie przy przechodzeniu ciepłego wycinka niżu z południowego zachodu napływa cieplejsza i bardziej wilgotna masa powietrza.

Ciśnienie w południe w Warszawie wyniesie 1001 hPa i będzie rosło.

Zobacz także

W niedzielę zachmurzenie umiarkowane i duże. Miejscami przelotne opady deszczu i burze, najsilniejsze we wschodniej połowie kraju. W czasie burz prognozowana suma opadów lokalnie w zachodniej połowie kraju od 15 do 25 mm, we wschodniej od 30 do 40 mm oraz opady gradu. Temperatura maksymalna od 22 st., 23 st. nad morzem i 24 st. na północnym wschodzie oraz Pomorzu Zachodnim, w centrum i na zachodzie kraju od 26-27 do 29 st., do 30 st., 31-32 st. na południowym wschodzie Polski. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, południowo-zachodni i zachodni, tylko początkowo na wschodzie i w centrum południowo-wschodni i południowy. W czasie burz porywy wiatru do 80 km/h, a na południowym wschodzie do 100 km/h.

Pogoda w nocy

W nocy na zachodzie zachmurzenie małe i umiarkowane, przelotny deszcz początkowo tylko na Dolnym Śląsku. Na pozostałym obszarze zachmurzenie umiarkowane i duże, z zanikającymi przelotnymi opadami deszczu, a na wschodzie w pierwszej części nocy również burze. W trakcie burz prognozowana suma opadów do 10 - 15 mm na wschodzie kraju. Temperatura minimalna od 11 st. na Podhalu i 13 st. na północy oraz północnym zachodzie do 16 st., 17 st. na przeważającym obszarze Polski. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, zachodni i północno-zachodni. W czasie burz porywy wiatru do 70 km/h.

Zobacz także

Pogoda w niedzielę

W niedzielę w Warszawie zachmurzenie małe i umiarkowane, okresami wzrastające do dużego, aż do wystąpienia przelotnych opadów deszczu i burz, lokalnie z gradem. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz do 40 mm. Temperatura maksymalna 28 st. Wiatr słaby, okresami umiarkowany, południowy, w ciągu dnia skręcający na zachodni. W czasie burz możliwe porywy wiatru do 85 km/h.

Zobacz także

W nocy zachmurzenie małe i umiarkowane, tylko początkowo duże z zanikającymi opadami deszczu i burzami. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz do 15 mm. Temperatura minimalna 16 st. Wiatr słaby, okresami umiarkowany zachodni i północno-zachodni. W czasie burz możliwe porywy wiatru do 70 km/h.

Zobacz także

W poniedziałek w stolicy zachmurzenie na ogół umiarkowane. Temperatura maksymalna 24 st. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, północno-zachodni.

 

RadioZET.pl/PAP/IMGW/TVN Meteo