Silne burze z gradem uderzą w weekend. Wydano alert dla 16 województw

19.07.2019 20:39
Radar burz
fot. www.ventusky.com

Pogoda w weekend zapowiada się niezwykle dynamicznie. Nad Polskę dotrze fala zwrotnikowego powietrza z Afryki, co oznacza powrót upałów. Z kolei na niedzielę IMGW wydał ostrzeżenia przed burzami z gradem dla 16 województw. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Pogoda w weekend upłynie pod znakiem zmiennych warunków atmosferycznych. Nadejście upałów to skutek napływu niżu znad Atlantyku. Do Polski napłynie powietrze zwrotnikowe, ale będzie to zaledwie namiastka tego, które nastanie we Francji i Hiszpanii. Tam prognozowane jest nawet 38 stopni.

Pogoda w sobotę 20 lipca

W sobotę synoptycy prognozują zachmurzenie umiarkowane i duże z przelotnymi opadami deszczu. Lokalnie burze z gradem mogą wystąpić w województwach: dolnośląskim, kujawsko-pomorskim oraz pomorskim. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz do 25 mm, miejscami na krańcach wschodnich i południowych do 30 mm.

Temperatura maksymalna od 25 st. do 30 st., gdzieniegdzie na krańcach południowo-wschodnich 31 st. oraz chłodniej nad morzem i miejscami w kotlinach sudeckich, na Mazurach i Podlasiu od 21 st. do 24 st. Wiatr słaby i umiarkowany, południowy skręcający na zachodni. W czasie burz porywy wiatru do 70 km/h, miejscami możliwy wiatr w porywach do 90 km/h.

Zobacz także

Pogoda w niedzielę 21 lipca. Burze z gradem w 16 województwach 

W niedzielę 21 lipca Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał prognozę ostrzeżeń pierwszego stopnia przed burzami z gradem dla 16 województw. 

W czasie burz na tym obszarze prognozuje się wystąpienie opadów deszczu miejscami do 30 mm. Porywy wiatru mogą wynieść do 90 km/h.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą spowodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Należy spodziewać się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w tym obszarze, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zaleca się ostrożność i śledzenie komunikatów IMGW

RadioZET.pl/IMGW