Zamknij

Pogoda zachwyca. Wkrótce ulegnie zmianie. Zacznie się tuż po 11 listopada

03.11.2022 12:24

Wyż Andre kształtuje pogodę w Polsce. Do końca tygodnia niemal w całym kraju będzie słonecznie i ciepło. Jedynie w piątek mieszkańcy zachodnich województw mogą odczuć niewielkie ochłodzenie – powiedział Wirtualnej Polsce Grzegorz Walijewski z IMGW.

Pogoda
fot. wxcharts.com

Pogoda w pierwszym tygodniu listopada pozytywnie zaskakuje. Grzegorz Walijewski z IMGW powiedział Wirtualnej Polsce, że słoneczna i bezdeszczowa aura to zasługa rozległego wyżu Andre, który zadomowił się nad Polską.

Pogoda na najbliższe dni. Nowa prognoza IMGW

Czwartek to kolejny pogodny dzień w całym kraju. Jedynie na północnym wschodzie może tam spaść słaby deszcz. Najcieplej będzie na południowym zachodzie i na południu – 15-16 stopni Celsjusza. W centrum termometry pokażą maksymalnie 13 stopni, a na Suwalszczyźnie 10 stopni.

W piątek możemy odczuć delikatne załamanie pogody. – Od zachodu do naszego kraju będą powoli docierały układy niskiego ciśnienia. Przyniosą nieco ochłodzenia i opady deszczu. Wtedy aura delikatnie się zepsuje, na niebie będzie więcej chmur – zapowiedział Walijewski.

– Natomiast weekend będzie całkiem przyjemny. Temperatura, jak na początek listopada, będzie nadal wysoka. Na termometrach zobaczymy 14-15 stopni Celsjusza. W sobotę i niedzielę mogą wystąpić niewielkie, przelotne opady deszczu – mówił w Wirtualnej Polsce.

Jak zauważył, tegoroczny październik pod względem termicznym prawie w całym kraju był znacznie powyżej normy. Z kolei pod względem opadów miniony miesiąc na przeważającym obszarze Polski był skrajnie suchy i bardzo suchy. – Tak wysokich temperatur nie notowaliśmy od 30 lat – zwrócił uwagę. 

Kiedy nadejdzie ochłodzenie?

Według Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW na horyzoncie widać ochłodzenie. Długoterminowe prognozy numeryczne wskazują na niższe wartości temperatury powietrza tuż po 11 listopada. "Do tej daty możemy cieszyć się dość stabilną i nadal ciepłą aurą" – czytamy w komunikacie.

RadioZET.pl/Wirtualna Polska/IMGW