Zamknij

Padł absolutny rekord upału. Temperatura w cieniu wyniosła 46 stopni

19.07.2019 23:28
Padł absolutny rekord upału. Temperatura w cieniu wyniosła 46 stopni
fot. AFP/EAST NEWS

Absolutny rekord upału we Francji wyniósł 46 stopni. Padł 28 czerwca w Verargues w departamencie Herault w Oksytanii, a nie, jak podawano wówczas, w Gallargues-le-Montueux w departamencie Gard, także w Oksytanii - poinformowały w piątek służby meteorologiczne.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

W Gallargues-le-Montueux zanotowano tylko nieznacznie mniej - 45,9 st. Celsjusza. Była to temperatura z odczytu automatycznego. Meteo-France wyjaśniło, że zbiera jednak również dane rejestrowane przez państwową organizacje Reseau Climatologique d'Etat (RCE) i przesyłane przez jej wolontariuszy.

Pogoda. Rekord upału wyniósł 46 stopni

Verargues leży 10 km od stacji automatycznych pomiarów w Gallargues-le-Montueux.

Według Meteo-France, nowy absolutny rekord temperatury daje Francji pod tym względem szóste miejsce w Europie. Wyższe rekordowe temperatury zanotowano jedynie w Grecji - 48 st., w Portugalii - 47,4, w Hiszpanii - 47,3, we Włoszech - 47, a w Bośni i Hercegowinie - 46,2 stopni Celsjusza.

O korekcie rekordu poinformowano przed nadchodzącą w przyszłym tygodniu kolejną falą gorąca, kiedy temperatura może wynieść około 40 stopni.

Zobacz także

Od 1976 roku we Francji coraz częściej latem zdarza się kanikuła, ale do tej pory te najgorętsze dni przypadały na sierpień. Kanikułę definiuje się jako "okres, kiedy temperatura w dzień i w nocy osiąga lub przekracza przez trzy dni z rzędu wysokość alarmową, ustaloną dla departamentów". Przykładowo progiem kanikuły dla Marsylii jest 35 stopni, a dla Paryża - 31.

Fale upałów przychodzą od kilku lat jednak coraz wcześniej - w końcu czerwca i w lipcu. Tegoroczna zaczęła się wyjątkowo wcześnie, bo już 24 czerwca.

RadioZET.pl/PAP