Zamknij

Trąba powietrzna w Polsce. Łowcy burz: dzisiaj też jest ryzyko

Magdalena Kulej
18.05.2019 17:06
Trąba powietrzna w Polsce
fot. Straż Pożarna Dobre Miasto

To była niespokojna noc w wielu częściach kraju. Gwałtowne burze i ulewne deszcze przeszły przez kilka województw, m.in. warmińsko-mazurskie. Tam, w okolicach Dobrego Miasta w piątek po południu przeszła trąba powietrzna. Zjawisko uchwycili na nagraniach internauci.

Strażacy z Dobrego Miasta poinformowali, że trąba powietrzna w tej okolicy wyrządziła szkody w miejscowościach Nowa Wieś Mała oraz Głotowo. To m.in. zerwane pokrycia dachów na budynkach mieszkalnych i gospodarczych oraz powalone drzewa. Wiadomo jednak, że nikomu nic się nie stało.

Zdjęcia i nagrania przechodzącej przez okolicę trąby powietrznej opublikowali w mediach społecznościowych m.in. strażacy i „Polscy Łowcy Burz”.

- Według relacji świadka który się z nami skontaktował, trąba powietrzna dotknęła powierzchni ziemi kilka razy na długości ok. 3 km. (…) Wiatr w leju mógł osiągać ok. 120 km/h – napisali na Facebooku „Polscy Łowcy Burz” i ostrzegają: w sobotę również mogą tworzyć się niewielkie trąby powietrzne.

Ale trąby powietrzne to nie wszystko, bo ryzyko ulew, opadów gradu i gwałtownych burz wciąż jest bardzo wysokie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w sobotę ostrzeżenia przed burzami z gradem dla czterech województw: podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego i świętokrzyskiego. Tam poziom opadów może dojść do 40 mm, a porywy wiatru - do 80 km/h.

Zobacz także

RadioZET.pl