Zamknij

Drastyczne załamanie pogody. Burze, grad i śnieg w Polsce

Dominik Gołdyn
16.09.2019 18:20
Pogoda
fot. Piotr Molecki/East News

Gwałtowna zmiana pogody w Polsce. W najbliższych dniach aura może być nawet niebezpieczna. IMGW może wydać we wtorek pomarańczowe alerty przed burzami i silnym porywistym wiatrem. Termometry w górach od połowy tygodnia pokazywać będą 0 stopni, a w wyższych partiach gór pojawi się śnieg. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Pogoda ulegnie drastycznemu pogorszeniu. Od wtorku Polska będzie na skraju niżu znad północno-zachodniej Rosji, w chłodnej masie powietrza polarnego morskiego. Z północnego zachodu do centrum kraju będzie przemieszczać się front chłodny, związany z wtórnym niżem znad Bałtyku oraz Litwy i Łotwy. Za tym frontem napłynie jeszcze chłodniejsze powietrze polarne morskie.

Na wtorek, 17 września synoptycy prognozują opady deszczu i możliwy opad krupy śnieżnej. Wysoko w górach przelotne opady deszczu i deszczu ze śniegiem. Prognozowana wysokość opadów na północy kraju miejscami do 15 mm.

Temperatura maksymalna od 12-14 st. na północy kraju i w obszarach podgórskich do 16-17 st. na południu. 

Pogoda. Ochłodzenie, burze i silny wiatr

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej może wydać we wtorek pomarańczowe alerty przed burzami i silnym porywami wiatru w województwie zachodniopomorskim. 

Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami mogą pojawić się we wtorek w województwach warmińsko-mazurskim i podlaskim. Ponad to w województwach: pomorskim, warmińsko-mazurskim, podlaskim, kujawsko-pomorskim, lubuskim, wielkopolskim, łódzkim, dolnośląskim, opolskim, śląskim, świętokrzyskim, małopolskim i podkarpackim mogą obowiązywać alerty przed silnym wiatrem. 

Polscy Łowcy Burz ostrzegają również przed opadami gradu, do 1-1,5 cm średnicy. 

RadioZET.pl/IMGW/Polscy Łowcy Burz