Zamknij

Pogoda. Ekstremalne upały, nawet 52 stopnie. Padają kolejne rekordy temperatury

18.06.2021 19:44
Mapa pogodowa
fot. wxcharts.com

Pogoda w drugiej połowie czerwca bije rekordy ciepła w Polsce i na świecie. Temperatura w piątek osiągnęła najwyższą wartość w tym roku. Blisko 52 stopnie Celsjusza pokazały termometry w Omanie na Półwyspie Arabskim.

Upalna pogoda daje się we znaki mieszkańcom całego świata. Fala tropikalnych upałów dotarła do Polski w czwartek. Jak podaje IMGW, piątek jest najcieplejszym jak dotąd dniem 2021 roku. Najwyższą temperaturę zanotowano w Dziwnowie, gdzie termometry pokazały 34,2 stopnie Celsjusza. W dalszej kolejności pod względem temperatury znalazły się: Świnoujście, Słubice i Darłowo.

- To wysoka wartość, tym bardziej że w tamtym roku najwyższą wartością czerwca było 33,8 stopni Celsjusza. Widać więc, że w tym roku zeszłoroczny rekord czerwca został pobity - powiedział synoptyk Grzegorz Walijewski odnosząc się do temperatury zanotowanej w Dziwnowie. Jeszcze wyższa temperatura panowała 26 i 30 czerwca 2019 roku, kiedy w miejscowości Ceber zanotowano 38,3 stopni Celsjusza. Tyle samo było również w Radzyniu w województwie lubuskim.

Pogoda. Fala upałów na świecie. Padają rekordy temperatury

Najbardziej ekstremalna fala upałów na tak wczesnym etapie letniego sezonu nawiedziła zachodnią część Ameryki. Skwar utrzymuje się od niedzieli, a chociaż lato rozpoczyna się na północnej półkuli 20 czerwca, odnotowano już setki rekordów wysokiej temperatury. Zgodnie z prognozami do końca tygodnia pojawią się następne.

W Dolinie Śmierci, w której notowane już były światowe rekordy upałów, w środę było ponad 51,6 stopni Celsjusza, najwięcej w tym roku w Ameryce. W 1913 roku zarejestrowano tam najwyższą temperaturę na Ziemi 56,6 stopni.

Najwyższe w historii temperatury wystąpiły we wtorek m.in. w Billings, w Montanie, (42 st. C), Salt Lake City, w Utah, (41,6) oraz w Casper, w Wyoming, (38). Denver w Kolorado przekroczyło w środę po raz drugi granicę stulecia z temperaturą ponad 38 stopni. W Las Vegas w tym samym dniu było 46,6 stopni Celsjusza, zaledwie o jeden mniej od najwyższej temperatury, jaką tam kiedykolwiek zanotowano. Telewizja NBC przewiduje, że USA staną się w tym roku najgorętszym miejscem na Ziemi.

Jak podaje portal fanipogody.pl, mordercze temperatury odnotowano również na Półwyspie Arabskim. W Omanie, w miejscowości Joba słupki rtęci wskazały blisko 52 stopnie Celsjusza, co jest absolutnym rekordem temperatury w tym kraju. 

Rekord temperatury w Polsce

Rekord temperatury dla Polski to 40,2 stopni Celsjusza. Taką temperaturę zanotowano w 29 lipca w Prószkowie w okolicach Opola w roku 1921. Jak zaznaczają eksperci, nie jest wykluczone, że mógł to być wynik błędu. Bardziej prawdopodobną wartością jest 40,0 stopni, którą zanotowano tego samego dnia 1921 roku w Zbiersku w Wielkopolsce.

Natomiast temperaturą, co do której nie ma żadnej wątpliwości, gdyż zanotowano ją stosunkowo niedawno, jest 39,5 stopni Celsjusza w Słubicach w 1994 roku - poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

RadioZET.pl/IMGW/PAP/Fanipogody.pl

C