Zamknij

„Zagrożenie zdrowia i życia”. 11 województw z ostrzeżeniami drugiego stopnia

10.06.2019 09:06
„Zagrożenie zdrowia i życia”. 11 województw z ostrzeżeniami drugiego stopnia
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Pogoda w Polsce zagraża życiu i zdrowiu. IMGW wydał ostrzeżenia drugiego stopnia dla 11 województw. Oprócz upałów prognozowane są gwałtowne burze z gradem. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega, że temperatura powietrza w najbliższych dniach może osiągnąć nawet 33 st. C.

Ostrzeżenie drugiego stopnia przed upałami zostało wydane na poniedziałek dla województw: kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, mazowieckiego, lubuskiego, dolnośląskiego, opolskiego, małopolskiego, śląskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego. Ponadto ostrzeżenie drugiego stopnia przed burzami z gradem zostało wydane dla województwa zachodniopomorskiego. Burze mogą także wystąpić w woj. pomorskim, kujawsko-pomorskim, a burze z gradem w wielkopolskim, dolnośląskim i lubuskim.

Ostrzeżenie meteo przed upałami

Od wtorku upały obejmą cały kraj, miejscami mogą pojawić się burze z gradem. Ostrzeżenie przed upałami drugiego stopnia utrzyma się w woj. kujawsko-pomorskim, wielkopolskim, łódzkim, mazowieckim, lubuskim, dolnośląskim, opolskim, małopolskim, śląskim, świętokrzyskim i podkarpackim, ponadto obejmie województwo pomorskie.

W woj. zachodnio-pomorskim utrzymane jest także ostrzeżenie drugiego stopnia dotyczące możliwości wystąpienia burz z gradem. IMGW wydało także ostrzeżenie pierwszego stopnia przed upałami dla województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego i lubelskiego. W niektórych miejscach mogą wystąpić także burze z gradem.

Zobacz także

Ostrzeżenia drugiego stopnia oznaczają, że na obszarach, które obejmują, przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. 

Temperatura powietrza może osiągnąć nawet 34 st. C i taka sytuacja może potrwać dwa dni. Wówczas mogą wystąpić niebezpieczne zjawiska w dużym stopniu ograniczające prowadzenie działalności. Można się również spodziewać zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Synoptycy zalecają dużą ostrożność, śledzenie komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Apelują również, by dostosować swoje plany do warunków pogodowych.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zaleca, aby w związku z upałami ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu, pić dużo niegazowanej wody, nie wychodzić, jeśli nie ma takiej potrzeby, z domu oraz unikać wysiłku fizycznego i picia alkoholu, który odwadnia organizm.

RadioZET.pl/PAP/IMGW