Oceń
Gdzie jest burza 12 czerwca? Mapa burzowa Polski opracowana przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zakłada, że w sobotę gwałtowne burze z gradem pojawią się na terenie 11 województw. Zagrożony burzami obszar będzie rozciągał się od linii wyznaczonej przez Wrocław, Koło i Olsztyn na południowy wschód.
Nad Polską przesuwa się strefa chłodnego frontu atmosferycznego, która wędruje z północnego zachodu na południowy wschód. – Przed tym frontem na obszarze Polski południowo-wschodniej i centralnej będzie jeszcze bardzo ciepła masa powietrza. Na tym obszarze pogoda będzie taka, jaką mamy od kilku dni – powiedziała synoptyk IMGW Grażyna Dąbrowska.
Gdzie jest burza 12 czerwca? IMGW ostrzega przed nawałnicami w gradem
W regionach objętych alertami IMGW prognozowane są burze, którym towarzyszyć będą ulewne opady deszczu, miejscami do 35 mm oraz porywy wiatru do 80 km/h. Lokalnie może padać grad do około 3 cm średnicy. Ostrzeżenia IMGW zaczną obowiązywać w sobotę od godziny 12.
Alert pierwszego stopnia przed burzami z gradem obowiązuje na terenie niemal całej Polski, z wyjątkiem województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego i północnej części województwa:
- wielkopolskiego,
- kujawsko-pomorskiego,
- lubuskiego.
Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne i zagrożenie dla zdrowia oraz życia.
Pogoda na dziś - sobota 12 czerwca
Pogoda w sobotę podzieli Polskę na pół. Ciepło, tak jak w poprzednich dniach, będzie na południowym wschodzie i w centrum. Temperatura maksymalna wzrośnie tam do 20 stopni Celsjusza, a miejscami nawet do 25 stopni. W znacznie chłodniejszym powietrzu znajdzie się północno-zachodnia część kraju.
– Tutaj burze już raczej nie będą występować, a głównym zjawiskiem będą opady deszczu – prognozuje Grażyna Dąbrowska z IMGW. Na tym obszarze temperatura wyniesie od 17 do 20-21 stopni Celsjusza. Wraz z napływem chłodnego powietrza wzrośnie też średnia prędkość i porywistość wiatru.
RadioZET.pl/PAP
Oceń artykuł