Pogoda: Do Polski wracają burze z gradem. Alerty IMGW dla 14 województw

25.06.2020 22:36
Pogoda
fot. Andrzej Hulimka/REPORTER

Pogoda w piątek 26 czerwca znów będzie niebezpieczna. IMGW w prognozie ostrzeżeń wydał alerty pierwszego i drugiego stopnia przed burzami z gradem dla 14 województw. Zobacz, jak prezentuje się mapa burzowa Polski. 

Gdzie jest burza? W piątek 26 czerwca do Polski powróci burzowa aura. Wyładowaniom atmosferycznym będą towarzyszyły opady gradu oraz silny wiatr. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w prognozie ostrzeżeń wydał alerty pierwszego stopnia przed burzami z gradem dla 11 województw: zachodnipomorskiego, pomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, dolnośląskiego, opolskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego oraz lubelskiego. 

W tych regionach Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje wystąpienie burz z opadami deszczu od 20 mm do 30 mm, którym towarzyszyć będzie wiatr w porywach sięgający do 80 km/h. Miejscami może także spaść grad.

IMGW wydało również ostrzeżenie drugiego stopnia przed burzami z gradem. Dotyczy ono województw śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego. Na tym obszarze opady deszczu miejscami wyniosą od 30 mm do 40 mm. W trakcie opadów deszczu będą występować burze z porywami wiatru do 90 km/h. 

pogodynka

Zobacz także

Pogoda na piątek 26 czerwca. Mapa burzowa online 

Pogoda w północno-wschodnia część Polski będzie kształtowana przez wyż rozciągający się od Bałtyku po Ukrainę, natomiast od południowego zachodu na północny wschód będzie przemieszczać się zatoka niżu znad Wielkiej Brytanii z frontem okluzji. 

W piątek 26 czerwca temperatura maksymalna od 25 do 28 stopni Celsjusza. Jedynie na Dolnym Śląsku i Podhalu od 20 do 24 stopni. 

pogoda

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że należy spodziewać się warunków sprzyjających wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Natomiast ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że zjawiska te mogą być bardziej zintensyfikowane. IMGW zaleca śledzenie komunikatów pogodowych.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/IMGW