Zamknij

Niszczycielskie burze suną przez Polskę. IMGW ostrzega 11 województw

Magdalena Kulej
08.06.2019 15:13
Pogoda. Radar burz. Alerty przed burzami z gradem dla 11 województw
fot. Kuba Jurkowski/REPORTER

Pogoda zrobi się niebezpieczna. Choć sobota zaczęła się słonecznie, z godziny na godzinę chmur przybywa, a w niemal całym kraju zagrzmi i przelotnie popada. Burze mogą być na tyle groźne, że Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał żółte alerty dla 11 województw. Synoptycy podkreślają, że alertów może w ciągu dnia jeszcze przybyć.

Pogoda w sobotę jest bardzo dynamiczna. Przez Polskę przechodzi właśnie front, który niesie ze sobą porywisty wiatr do 80 km/h i gwałtowne burze z opadami deszczu i gradu. Front w ciągu dnia będzie się przemieszczać z zachodu na wschód.

W związku z możliwymi wyładowaniami IMGW wydał alerty pierwszego stopnia. Ostrzeżenia dotyczą województw: pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, małopolskiego, łódzkiego, lubelskiego, podlaskiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego, podkarpackiego i śląskiego. 

imgw
fot. IMGW

Zobacz także

Ostrzeżeń od rana przybyło i - być może – wciąż będzie przybywać. Jeszcze przed 10 IMGW objął alertami zaledwie 3 województwa. Teraz wyładowaniami zagrożonych jest już 11 województw, ale tam alerty mogą zostać jeszcze podniesione do drugiego stopnia w rosnącej, trzystopniowej skali. 

O zasadach bezpieczeństwa w czasie burzy przypomina Rządowe Centrum Bezpieczeństwa:

screenshot-twitter.com-2019.06.08-15-02-50
fot. RCB

RadioZET.pl/IMGW