Zamknij

Niż Axel sunie przez Polskę. Uwaga na wyładowania. IMGW wydaje alerty drugiego stopnia

Magdalena Kulej
20.05.2019 17:05
Mapa burzowa Polska
fot. Adam STASKIEWICZ/East News

Pogoda w poniedziałek wieczorem i w nocy z poniedziałku na wtorek będzie niebezpieczna, bo przez Polskę przechodzi front burzowy. Wyładowania pojawią się w znacznej części kraju. IMGW ostrzega i wydaje alerty dla 13 województw. Z uwagi na zagrożenie działają też alerty RCB.

Pogodę w Polsce kształtuje niż Axel. Oznacza to, że będzie ciepło, ale i niespokojnie. Nie zabraknie gwałtownych burz z opadami deszczu i gradu. Towarzyszyć im będą silne porywy wiatru osiągające do 80 km/h. W związku z zagrożeniem synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali alerty pierwszego i drugiego stopnia.

mapa-burzowa-polska

Mapa burzowa w Polsce. Stan na godzinę 19.30.

‧ fot. ventusky.com

Pomarańczowe alerty obowiązują na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie, Mazowszu, Podlasiu, Warmii i Mazurach. Tam spodziewane są gwałtowne burze z opadami gradu lub deszczu miejscami do 50 litrów na metr kwadratowy i z porywami wiatru do 80 km/h.

Z kolei żółte alerty wydano dla województw: pomorskiego, zachodniopomorskiego, kujawsko-pomorskiego, świętokrzyskiego i północnych powiatów woj. lubuskiego, wielkopolskiego, łódzkiego i małopolskiego. W tych częściach kraju prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami do 25 litrów na metr kwadratowy. Porywy wiatru mogą tam osiągnąć do 70 km/h.

Alert RCB - komunikat SMS. Co to jest, jak działa i czemu służy? 

Przed zagrożeniem ostrzega też RCB, które rozesłało już SMS-y z ostrzeżeniami. Takie alerty otrzymali mieszkańcy 71 powiatów w kilku województwach. Gdzie? Sprawdź:  Alert RCB: ''Silne burze z gradem''. Polacy dostali takiego SMS-a.

RadioZET.pl/IMGW/RCB