Pierwsze nawałnice uderzyły. Drzewa runęły na drogi i budynki

13.06.2019 16:44
Pierwsze nawałnice uderzyły. Drzewa runęły na drogi i budynki
fot. LUKASZ SOLSKI/East News

Silny wiatr, któremu towarzyszą opady deszczu, przechodzący w środę od zachodu przez województwo warmińsko-mazurskie, przewracał drzewa na drogi i budynki. Na Pomorzu wiatr spowodował zerwanie kilkunastu napowietrznych linii energetycznych. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RCB wysłało sms-a z ostrzeżeniem przed bardzo silnym wiatrem, burzami i gradem oraz możliwymi przerwami w dostawach prądu. Alert dotyczy 12 województw: warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, podlaskiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, łódzkiego, śląskiego, częściowo pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, małopolskiego i podkarpackiego.

Na tych obszarach mogą wystąpić burze. Deszcz ma spaść od 30 mm do 40 mm, lokalnie do 50 mm na metr kwadratowy. Wiatr w porywach osiągnie prędkość do 115 km/h. Miejscami może spaść grad.

Gdzie jest burza? Wiatr przewraca drzewa i zrywa dachy 

Silny wiatr ze strefą opadów deszczu przesuwa się na północny wschód. Najwięcej zdarzeń odnotowano do tej pory w powiecie elbląskim, w Pasłęku, Lidzbarku Warmińskim, Iławie, Ostródzie oraz Bartoszycach i Braniewie.

Zobacz także

W powiecie elbląskim strażacy usuwali ok. 20 połamanych drzew, w tym drzewo, które oparło się o budynek mieszkalny. Inne drzewo przewróciło się na samochód. Nie było poszkodowanych.

W powiecie ostródzkim wiatr zerwał dach z budynku gospodarczego. Między Pieniężnem a Sawitami drzewo przewróciło się na tory.

Na drodze S7 Gdańsk-Warszawa podmuch wiatru przewrócił na wysokości Pasłęka samochód ciężarowy. Policja poinformowała, że ciężarówka już została postawiona na koła.

Dziewięć tysięcy odbiorców jest w tej chwili bez prądu po nawałnicy, która przeszła w pasie od Kwidzyna po Pasłęk. Problemy dotyczą m. in. Mikołajek Pomorskich, Dzierzgonia, Prabut. Co najmniej 4 budynki mają uszkodzone dachy - informuje trójmiejski reporter Radia ZET. 

W czasie burzy należy unikać przebywania pod drzewami i przebywania na otwartej przestrzeni. Jeżeli jesteśmy poza domem trzeba jak najszybciej znaleźć bezpieczne schronienie. Należy też pozostać w samochodzie, jeżeli jesteśmy akurat w podróży. RCBwyjaśnia, że samochód stanowi dobrą ochronę przed uderzeniem pioruna. Jeżeli na otwartej przestrzeni przebywamy w grupie trzeba rozproszyć się na odległość kilkudziesięciu metrów. Chodzi o to, aby w przypadku uderzenia pioruna część grupy mogła udzielić pomocy porażonym.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/Twitter