Zamknij

Burze i nawałnice wracają. Gdzieniegdzie znów uderzą trąby powietrzne

Magdalena Kulej
18.06.2019 17:56
Pogoda. Gdzie jest burza? Radar na wtorek
fot. PIOTR JEDZURA/REPORTER

Burze i gradobicia znowu przemierzają Polskę. Na razie niebezpiecznie jest tylko w górach, ale to się wkrótce zmieni, bo gwałtowne zjawiska już w Boże Ciało obejmą niemal cały kraj. Aura będzie niebezpieczna, a w niektórych częściach kraju znów mogą wystąpić trąby powietrzne. 

IMGW wydało we wtorek ostrzeżenia pierwszego stopnia przed gwałtownymi burzami dla południa woj. małopolskiego i podkarpackiego. Alertem zostały objęte powiaty nowotarski, nowosądecki i tatrzański w woj. małopolskim oraz bieszczadzki, leski oraz sanocki w woj. podkarpackim. Według prognoz opady deszczu podczas burz mogą wynosić od 20 do 30 litrów na metr kwadratowy. Lokalnie można spodziewać się silnego gradobicia.

Zobacz także

Burza - jak się zachować?

W przypadku burz i opadów gradu RCB zaleca, żeby nie wychodzić z domu, jeśli nie jest to konieczne, a także zabezpieczyć drzwi i okna. Należy również wyłączyć urządzenia elektryczne z prądu.

Jeśli jednak znajdziemy się na zewnątrz podczas burzy, należy unikać otwartej przestrzeni, nie chronić się przed deszczem pod samotnymi drzewami i masztami ani przebywać w zbiornikach wodnych i w okolicach brzegów np. morza. Jeśli burza zastanie nas w samochodzie, należy znaleźć parking z dala od drzew i przeczekać burzę.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/IMGW