Zamknij

Do Europy powraca żar znad Afryki. Temperatury wzrosną do 42 stopni

06.07.2019 11:17
Do Europy powraca żar znad Afryki. Temperatury wzrosną do 42 stopni
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Do Europy nadciąga kolejna fala wysokich temperatur. 40-stopniowe upały mają utrzymywać się w dużej części Włoch w czasie weekendu. Najgoręcej będzie na Sardynii, gdzie temperatury wzrosną do 42 stopni. Alarm w związku z upałem obowiązuje między innymi we Florencji. W Polsce odetchniemy od żaru z nieba, przynajmniej na razie.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Nad Włochy, od południa po północ, nadeszła kolejna fala gorąca z Afryki z temperaturami powyżej 35-36 stopni w większości włoskich miast. Taka pogoda towarzyszyć będzie pierwszej fazie masowych wyjazdów na wakacje. Rodacy, którzy zdecydowali się na urlop na południu Europy muszą uważać na zabójcze upały. Te same, z którymi zmagaliśmy się nad Wisłą pod koniec czerwca...

Wyjątkowo dotkliwy upał panować będzie do poniedziałku na Sardynii, gdzie wypoczywają dziesiątki tysięcy turystów. Regionalna Obrona Cywilna na wyspie wydała ostrzeżenie w związku z zapowiadanym przez synoptyków wzrostem temperatur do 41-42 stopni. Początkowo najgoręcej będzie w środkowej części Sardynii, a potem front ten rozszerzy się na obszary na południu i na wschodzie.

Zobacz także

Czerwony alert z powodu upałów obowiązuje we Florencji. Został wprowadzony przez miejscowe władze, które przestrzegają przed możliwymi konsekwencjami dla zdrowia.

Polska pozostaje poza obrębem fali gorąca z Afryki, które dotrze nad południową Europę. Przez najbliższe kilkanaście dni możemy spodziewać się temperatury wahającej się od 25 do 20 stopni Celsjusza. Póki co w lipcu możemy odetchnąć po afrykańskich upałach z końca czerwca.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Potężne gradobicie zasypało miasto. Grubość lodu sięgała 1,5 metra

RadioZET.pl/PAP