Zamknij

Alert Polskich Łowców Burz: Trąby powietrzne i silne burze

08.06.2019 16:34
Alert Polskich Łowców Burz: Trąby powietrzne i silne burze
fot. Shutterstock

Polscy Łowcy Burz ostrzegają przez niebezpiecznymi zjawiskami pogodowymi w Polsce. Niewykluczone, że oprócz burz, gradu i silnych opadów deszczu, w niektórych rejonach kraju pojawią się trąby powietrzne. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Polscy Łowcy Burz ostrzegają w sobotę przed silnymi burzami. Największe ich prawdopodobieństwo wystąpi w pasie od rejonu Zatoki Gdańskiej i Warmii przez Mazowsze po Małopolskę i województwo podkarpackie. Burzom mają towarzyszyć bardzo silne opady deszczu, a na północy kraju także silne porywy wiatru.

Nie wyklucza się pojawienia 2-3 trąb powietrznych, zwłaszcza na Pomorzu Wschodnim, Kujawach i na Warmii

Polscy Łowcy Burz

Mapa burzowa Polski. Gdzie jest burza? 

Pogoda w sobotę jest bardzo dynamiczna. Przez Polskę przechodzi właśnie front, który niesie ze sobą porywisty wiatr do 80 km/h i gwałtowne burze z opadami deszczu i gradu. Front w ciągu dnia będzie się przemieszczać z zachodu na wschód.

W związku z możliwymi wyładowaniami IMGW wydał alerty pierwszego stopnia. Ostrzeżenia dotyczą województw: pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, małopolskiego, łódzkiego, lubelskiego, podlaskiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego, podkarpackiego i śląskiego. 

Zobacz także

W przypadku burz i opadów gradu RCB zaleca, żeby nie wychodzić z domu, jeśli nie jest to konieczne, a także zabezpieczyć drzwi i okna. Należy również wyłączyć urządzenia elektryczne z prądu i nie dotykać metalowych przedmiotów. Jeśli jednak znajdziemy się na zewnątrz podczas burzy, należy unikać otwartej przestrzeni, nie chronić się przed deszczem pod samotnymi drzewami i masztami, ani przebywać w zbiornikach wodnych i w okolicach brzegów np. morza. Jeśli burza zastanie nas w samochodzie, należy znaleźć parking z dala od drzew i przeczekać burzę.

RadioZET.pl/Polscy Łowcy Burz/IMGW