Zamknij
Pogoda
8 Zobacz galerię
fot. Twitter.com

Ulewne deszcze, które nawiedziły w nocy ze środy na czwartek wschodnią Hiszpanię, doprowadziły do tysięcy interwencji straży pożarnej. Z powodu załamania się pogody do szkół nie poszło w czwartek ponad 250 tys. uczniów.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Największe straty ulewne deszcze, którym towarzyszył silny wiatr, spowodowały na terenie wspólnot autonomicznych Walencji oraz Murcji. Doszło tam do licznych podtopień budynków.

Regionalne władze Murcji nakazały rano zamknięcie wszystkich ośrodków akademickich, a także odwołały zaplanowane na czwartek wydarzenia sportowe. Z powodu zapowiadanego przez meteorologów pogorszenia się pogody odwołano też prace regionalnego parlamentu.

W czwartek przed południem we wschodniej Hiszpanii z powodu nadmiernej ilości wody lub zalegania na jezdni połamanych drzew nieprzejezdnych było kilkaset dróg. Rano tysiące strażaków wypompowywało też wodę z zalanych domów i piwnic.

Duży chaos komunikacyjny po przejściu ulew panuje w rejonie miast Lorca, Albacete i Alicante, gdzie zamknięto jedną z autostrad. Z powodu wysokich na prawie pięć metrów fal zamknięte zostały również porty w Castellonie de la Plana, Gandii oraz Sagunto. Czasowo z powodu zalania części trakcji kolejowej wyłączona została linia łącząca Alicante z Walencją. Na odcinku tym kursują autobusy wynajęte przez kolejową spółkę Renfe.

Jedną z najbardziej dotkniętych intensywnymi opadami deszczu miejscowością jest Ontinyent (we wspólnocie autonomicznej Walencji), gdzie z powodu intensywnych opadów wylała rzeka Clariano, która porywała zaparkowane na ulicach samochody oraz wdzierała się do domów. Do popołudnia strażacy ewakuowali tam 17 osób zagrożonych powodzią.

W ciągu dnia meteorolodzy spodziewają się w rejonie Walencji pogorszenia pogody i nasilenia intensywności opadów. Rano w ciągu zaledwie 6 godzin w okolicach Alicante spadło rekordowe 200 litrów wody na metr kwadratowy.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP