Zamknij

W weekend uderzenie zimy. Sypnie śniegiem, na termometrach nawet 8 stopni mrozu

27.12.2019 21:25
Zima
fot. Shutterstock

W weekend 28-29 grudnia zima zagości nie tylko w górach. IMGW wydał ostrzeżenia przed intensywnymi opadami śniegu dla trzech województw. Na północnym wschodzie synopotycy prognozują spadek temperatury do minus 7 stopni Celsjusza. W całym kraju obowiązują alerty przed oblodzieniem na drogach i chodnikach. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Według najnowszych prognoz IMGW, po opadach deszczu i deszczu ze śniegiem w całej Polsce mogą zamarzać drogi i chodniki. Ponadto w południowych powiatach województw śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego obowiązuje także ostrzeżenie pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu.

Pogoda na sobotę 28 grudnia. Śnieg i mróz 

W sobotę w Polsce zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, głównie na północy i zachodzie. Miejscami, zwłaszcza na południu, przelotne opady śniegu. W Karpatach przyrost pokrywy śnieżnej o 10 cm. Temperatura maksymalna od -2 stopni na wschodzie kraju do 2 stopni na zachodzie i 3 stopni Celsjusza nad morzem. Na Pogórzu Karpackim od -2 do -5 stopni. 

W nocy z soboty na niedziele synoptycy prognozują słabe opady śniegu w niemal całym kraju. Bez opadów jedynie na północnym zachodzie. W Bieszczadach prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej o 8 cm. Temperatura minimalna od -7 stopni na północnym wschodzie do -2 stopni Celsjusza na zachodzie. Na obszarach podgórskich od -8 do -4 stopni Celsjusza. Spadek temperatury poniżej 0 będzie powodował miejscami oblodzenie nawierzchni dróg i chodników. 

Pogoda na niedzielę 29 grudnia

W niedzielę zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, a na zachodzie z okresowymi rozpogodzeniami. Miejscami w południowej połowie kraju słabe opady śniegu. Temperatura maksymalna od -4 stopni na południowym wschodzie do 1 na zachodzie i 2 stopni nad morzem. Dużo chłodniej na obszarach podgórskich: od -3 do -8 stopni Celsjusza.

Zobacz także

Tatry. Ponad metr śniegu na Kasprowym Wierchu

Pokrywa śnieżna na Kasprowym Wierchu w piątek rano wynosiła 107 cm. Na szczycie było dziewięć stopni mrozu.

Tatrzański Park Narodowy (TPN) informuje, że wszystkie szlaki pokryte są świeżą warstwą śniegu, który w wielu miejscach jest nieprzetarty. Od wysokości 1600 m n.p.m. obowiązuje drugi, umiarkowany stopień zagrożenia lawinowego. Wybierając się w wyższe partie gór należy mieć ze sobą sprzęt do zimowej turystyki jak m.in. raki, czekan, kask oraz lawinowe ABC, czyli detektor lawinowy, sondę i łopatkę.

Tatrzańskie jeziora skute są cienką warstwą lodu. Władze TPN przestrzegają przed wchodzeniem na taflę, ponieważ z łatwością może się ona załamać. 

Zobacz także

RadioZET.pl/IMGW/PAP