Zamknij

Woda zalewa domy i ulice. Wydano ostrzeżenia najwyższego stopnia

22.05.2019 11:39
Woda zalewa domy i ulice. Wydano ostrzeżenia najwyższego stopnia
fot. PAP

Pogoda. Gdzie jest burza? Mapa burzowa Polski. IMGW wydał alert hydrologiczny trzeciego stopnia dla całego województwa małopolskiego. Dla południowej części województwa prognozowany jest też trzeci stopień alertu meteorologicznego przed intensywnymi opadami z burzami.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Pogoda w środę w wielu miejscach jest nadal gwałtowna. Ostrzeżenia trzeciego, najwyższego stopnia obowiązują na południowym wschodzie Polski w powiatach: buskim i staszowskim (woj. świętokrzyskie), dąbrowskim, Tarnowie i tarnowskim (woj. małopolskie), w powiatach dębickim, ropczycko-sędziszowskim, kolbuszowskim, mieleckim, Tarnobrzegu i powiecie tarnobrzeskim (woj. podkarpackie).

Na tych obszarach nadal będzie padał deszcz okresami o natężeniu umiarkowanym i silnym. Łącznie z wtorkowymi opadami suma opadów do końca ważności ostrzeżenia miejscami może osiągać 130 mm. W trakcie opadów deszczu mogą wystąpić burze z porywami wiatru do 60 km/h.

Ponadto ostrzeżeniem pierwszego i drugiego stopnia objęte są województwa południowe.

Pogoda. Gdzie jest burza? Ostrzeżenia hydrologiczne 

W związku z intensywnymi opadami dla południa województwa małopolskiego planowane jest wydanie trzeciego stopnia ostrzeżenia meteorologicznego, które będzie ważne przez 36 godzin. Z kolei dla obszaru północnej Małopolski prognozowane jest wydanie alertu drugiego stopnia. Zgodnie z prognozami IMGW ma tam spaść ok. 70-80 mm deszczu.

Prognozujemy, że w ciągu dzisiejszego dnia, następnej nocy i następnego dnia, czyli w ciągu 36 godzin, spadnie ok. 130 mm deszczu miejscami, głównie będzie to opad przelotny z burzami.

Synoptyk IMGW Piotr Wałach

Zobacz także

Dopiero w piątek w ciągu dnia i z piątku na sobotę można spodziewać się dość wyraźnej poprawy pogody.

Dla pięciu małopolskich gmin ogłoszono pogotowie przeciwpowodziowe. Z kolei alarm powodziowy został ogłoszony w całym powiecie dąbrowskim oraz gminie Szerzyny w powiecie tarnowskim.

RadioZET.pl/PAP/IMGW