Zamknij

Pogoda. Powrót zimy i mrozów. Arktyczna masa powietrza coraz bliżej Polski

02.03.2021 14:43
Mapa pogodowa Polski
fot. www.ventusky.com

Pogoda w Polsce zacznie się zmieniać na skutek arktycznej masy powietrza znad Rosji. Od czwartku czeka nas powrót lekkiej zimy, przelotne opady śniegu i ochłodzenie. Temperatury spadną do minus 10 stopni Celsjusza. 

Pogoda w ostatnich dniach lutego była wyjątkowo wiosenna. W Polsce padały rekordy ciepła. Termometry w Makowie Podhalańskim pokazały 22,1 stopnia Celsjusza. Ciepłe i wiosenne dni ustąpią jednak kolejnej fali mrozów. Najnowsza długoterminowa prognoza pogody zapowiada powrót zimy i ochłodzenie. 

Pogoda. Powrót zimy do Polski. ''Arktyczna masa powietrza''

Zmiany pogody w Polsce należy się spodziewać od czwartku. Z północy napływać zacznie chłodna, arktyczna masa powietrza. Na północy kraju oraz w centrum będzie padać deszcz. Z upływem godzin opady przechodzić będą w deszcz ze śniegiem, a na północy również w śnieg. Najlepsza pogoda utrzyma się na południu, gdzie będzie pogodnie i ciepło - do 14 stopni Celsjusza. Na północy już chłodniej, w najcieplejszym momencie dnia do 5 stopni. 

5 marca deszcz ze śniegiem oraz śnieg pojawią się również na południu kraju. Na pozostałym obszarze prognozowane są przelotne opady śniegu. W nocy najniższe temperatury minimalne na północy kraju - do minus 4 stopni Celsjusza. W dzień ochłodzenie obejmie cały kraj, w najcieplejszym momencie dnia na termometrach będzie jedynie od 1 do 4 stopni. Dodatkowo odczucie chłodu potęgować będzie umiarkowany i porywisty, szczególnie na wybrzeżu, północny i północno-zachodni wiatr.

Ventusky.com - mapa opadów śniegu w piątek 5 lutego
fot.

Ventusky.com - mapa opadów śniegu w piątek 5 lutego

Noce w sobotę i niedzielę będą mroźne. W trakcie licznych rozpogodzeń na północy kraju temperatura spadać będzie do minus 8 stopni, a w kotlinach karpackich nawet do minus 10 stopni Celsjusza. Jednocześnie w dzień IMGW spodziewa się dużej ilości słońca. Najcieplej będzie na zachodzie - tam temperatura maksymalna do 6 stopni. Najchłodniej będzie na północnym wschodzie, od minus 1 do 1 stopnia Celsjusza. Wiatr będzie umiarkowany, w sobotę północno-zachodni i północny, w niedzielę skręci na kierunki zachodnie i południowo-zachodnie.

RadioZET.pl/IMGW 

C