Pogoda na weekend: Uwaga na burze z gradem. Ostrzeżenie IMGW

Redakcja
26.05.2018 09:14
Gdzie jest burza/
fot. Shutterstock.com

Pogoda na weekend pod znakiem burz z gradem. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia na sobotę 26 maja przed gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi. Gdzie mogą pojawić się burze? 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami i opadami gradu wydano dla województw: warmińsko-mazurskiego, świętokrzyskiego, małopolskiego i podkarpackiego. 

Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu od 15 mm do 25 mm, lokalnie do 30 mm oraz porywami wiatru do 65 km/h. Lokalnie możliwy grad - podano w komunikacie. 

Pogoda na sobotę 26 maja 

W sobotę na zachodzie i południowym zachodzie oraz krańcach północno-wschodnich zachmurzenie umiarkowane, niewielkie przelotne opady deszczu, a na zachodzie możliwe także burze. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie umiarkowane okresami duże, przelotne opady deszczu i burze, lokalnie z gradem. Burzom mogą towarzyszyć opady deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym. Prognozowana suma opadów w czasie burz przeważnie od 15 mm do 20 mm, a w pasie od Zatoki Gdańskiej, Warmii i Mazur przez Mazowsze, centrum po Małopolskę do 25 mm, miejscami 30 mm.

Temperatura maksymalna od 23 st.C do 26 st.C, chłodniej na Podhalu i wybrzeżu: od 18 st.C do 21 st.C, a cieplej na Ziemi Lubuskiej: 27 st.C. 

Zobacz także

IMGW apeluje o zachowanie ostrożności podczas burz - unikanie otwartych przestrzeni, stania pod drzewami, dotykania metalowych przedmiotów, a także o zgłoszenie niepokojących zdarzeń odpowiednim służbom. W czasie burzy nie należy także wychodzić z domu i pozostawiać samochodów pod drzewami, warto odłączyć sprzęt domowy od prądu i zabezpieczyć drzwi i okna oraz przedmioty pozostawione na parapecie.

RadioZET.pl/PAP/IMGW/DG