Zamknij

IMGW ostrzega przed… przymrozkami. A potem przyjdzie upał

Magdalena Kulej
29.05.2019 16:48
Pogoda. Przymrozki, potem burze, deszcz, w weekend zacznie się upał
fot. Adam Lawnik/East News

Pogoda jeszcze nas zaskoczy. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał właśnie ostrzeżenia przed… przymrozkami. Alerty dotyczą województw północno-zachodniej Polski. Ale w kraju spodziewane są też ulewy, burze z gradem, a już w weekend nawet upały.

W Polsce wciąż czekają nas pogodowe zawirowania i niebezpieczne zjawiska atmosferyczne. Najpierw temperatura w części kraju znacznie spadnie, bo w nocy i w czwartek nad ranem przy gruncie może być ok. 2 stopni Celsjusza na minusie. W związku z przymrozkami IMGW wydało ostrzeżenia pierwszego stopnia dla części trzech województw: zachodniopomorskiego, lubuskiego i wielkopolskiego.

imgw
fot. IMGW, pogodynka.pl

Z kolei w części Podkarpacia wciąż jeszcze istnieje wysokie ryzyko wystąpienia burz z deszczem lub gradem. Podczas burz silniej powieje – nawet do 70 km/h. Alerty obowiązują w powiatach bieszczadzkim, leskim i sanockim.

Pogoda na weekend. Będzie gorąco

Po chwilowym ochłodzeniu pierwszy weekend czerwca zapowiada się bardzo ciepło, a nawet gorąco. Nie oznacza to jednak, że aura będzie spokojna. Przed burzą nie uciekniemy.

W sobotę niebo zacznie się przejaśniać, choć miejscami, zwłaszcza na zachodzie, może się zachmurzyć i spaść przelotny deszcz. W niedzielę popada i zagrzmi, ale dopiero po południu.

Co więcej, z dnia na dzień będzie coraz cieplej. Już w weekend temperatura przekroczy 20 stopni Celsjusza. Miejscami termometry wskażą nawet 26 kresek. Taka temperatura utrzyma się w kolejnych dniach. Lokalnie możemy spodziewać się nawet 28-29 stopni.

RadioZET.pl/IMGW/Ventusky